JAK POPRAWNIE STOSOWAĆ KREM DO OPALANIA?

Ciekawostki Turystyka

Wydawać by się mogło, że pytanie jest banalnie proste. Jednak nie do końca tak jest, bo wielu z nas popełnia podstawowe błędy używając filtrów do opalania. Tymczasem kanaryjskie słońce bywa bardzo zdradliwe.

Choć lubimy czerpać energię ze słońca i wracać z opalenizną po urlopie, to zazwyczaj mniej chętnie używamy kremów do opalania. A gdy już robimy to popełniamy przy tym wiele błędów, narażając swoje zdrowie, a nawet życie.
Krem przeciwsłoneczny nie blokuje opalania, lecz stanowi ochronę przed rakiem skóry. W związku z tym kremem pokryte powinno być całe ciało – nie tylko te obszary, które nam wydają się najbardziej narażone.

Oto 8 najczęściej popełnianych błędów podczas opalania:

  1. Aby krem z filtrem spełniał swoją funkcję ochronną, musi być użyty minimum pół godziny przed wyjściem na słońce. Błędem jest smarowanie się już po rozłożeniu się na plaży.
  2. Nie wystarczy użyć kremu jednorazowo. Podczas upalnego dnia na plaży przeciętnie powinniśmy smarować się 3 razy.
  3. Krem wodoodporny przestaje działać po tym, jak zamoczymy się w wodzie. Nie tylko kąpiel, ale też pocenie się ciała powoduje, że powinniśmy ponownie użyć kremu. 
  4. Jeśli tylko leżymy na słońcu to powinniśmy smarować się średnio raz na cztery godziny.
  5. Na ogół boimy się wysokich filtrów. SPF50 nie sprawi, że się nie opalimy. Te obawy są zupełnie niepotrzebne. Filtr nie blokuje procesów opalania, jedynie je spowalnia.
  6. Mitem jest, że chwila spędzona na słońcu nie jest niczym groźnym. Niektórzy dermatolodzy uważają, że dopóki nie masz powikłań przy zwykłym nasłonecznieniu, możesz opalać się bez ochrony przeciwsłonecznej do 20 minut każdego dnia. Jednak, aby zmniejszyć ryzyko poparzenia słonecznego, najlepiej trzymać się czasu od 5 do 10 minut. Niektóre badania sugerują, że bardziej szkodliwe jest jednorazowe działanie słońca przez dłuższy czas niż stopniowe opalanie. 
  7. Błędy popełniamy bardzo często przy smarowaniu twarzy. Omijamy nos, brodę, uszy, czyli najbardziej wysunięte obszary buzi. Krem z filtrem powinien być równomiernie rozprowadzony tak, aby pokryć wszystkie ewentualne nierówności. 2 mg kremu na centymetr kwadratowy skóry to najbezpieczniejsza dawka. 
  8. Makijaż nie chroni cię przed słońcem. Nawet nałożenie pudru SPF nie zapewnia pełnej ochrony. 

Źródło: sciencealert.com; shape.com

Foto: shutterstock