NAJTAŃSZE SKLEPY W HISZPANII

Handel i Urzędy

Alcampo, Mercadona i Carrefour to najtańsze supermarkety o zasięgu krajowym w Hiszpanii w 2021 roku – wynika z badania konsumenckiego OCU.

Średnio do 947 euro rocznie można zaoszczędzić w zależności od wybranego przez nas sklepu, a różnica może wzrosnąć nawet do 3000 euro w zależności od danego miasta. Badanie Supermarket przygotowane przez hiszpańską organizację konsumencką OCU wskazało, że Alcampo (posiadające sklepy m.in. na Gran Canarii) jest najtańszą siecią krajową, a następnie tuż za nimi są popularne na Wyspach Kanaryjskich hiszpańska Mercadona oraz Carrefour. Z raportu wynika, że w ostatnim czasie wszystkie supermarkety podniosły ceny, szczególnie w przypadku świeżych produktów. Jeszcze tańsze są też sklepy typowo lokalne, ale działające na określonym obszarze np. Dani w Andaluzji lub Consum w Katalonii, Supeco, Vidal czy Tifer.

,Do przygotowania badania konsumenckiego OCU zebrała dane z różnych sklepów w całej Hiszpanii, tworząc listę zakupów ze wspólnymi produktami, świeżymi i pakowanymi, o różnych asortymentach. Dane te są ważone w celu utworzenia indeksu określającego przedział cenowy: im wyższa liczba, tym droższy jest supermarket.

Według raportu niektóre duże sklepy poprzednio związane z maksymalnymi oszczędnościami dla klienta, takie jak Dia lub niemiecki Lidl i Aldi, nie są już tak tanie. Zmiany w modelu działalności tych sieci, wraz z całkowitym przeprojektowaniem ich wizerunku i sklepów, zrównały ceny z bardziej tradycyjnymi hiszpańskimi supermarketami.

Foto: pixbay