NOC PERSEIDÓW – ZAMKNĘLI WJAZD NA TEIDE (VIDEO)

Aktualności

W nocy z 12 na 13 sierpnia oraz kolejne można obserwować także na Wyspach Kanaryjskich Perseidy. Departament Środowiska i Bezpieczeństwa Teneryfy Cabildo poinformował, że ostatniej nocy o godz. 22 zamknięto drogi dojazdowe do Parku Narodowego Teide, ponieważ ładowność pojazdów w parku osiągnęła limit osób chcących zobaczyć deszcz meteorów, znany również jako łzami San Lorenzo i zrobi to samo wieczorem 13 sierpnia, kiedy zostanie osiągnięty limit osób.

Wydarzenie transmitowano na żywo z Obserwatorium na Teide i Obserwatorium Roque de los Muchachos za pośrednictwem kanału sky-live.tv we współpracy z projektem Laboratoriów Efektywności Energetycznej (EELabs) Instytutu de Astrofísica de Canarias (IAC) oraz Służbę Innowacji, Projektów i Społeczeństwa Informacyjnego Cabildo Insular de La Palma. Zobacz VIDEO:

Jak co roku o tej porze Ziemia przechodzi przez chmurę pyłu i skał, które kometa Swift-Tuttle pozostawiła na każdej ze swoich orbit wokół Słońca. W konsekwencji od połowy lipca do końca sierpnia aktywność ta może dotyczyć Perseidów, znanych również jako „Łzy św. Wawrzyńca”.

W tym roku działalność Perseidów trwa od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum spodziewane jest między 13:00 a 16:00 czasu UT 12 sierpnia. W Europie noc z 11 na 12 sierpnia i od 12 do 13 sierpnia będzie maksymalną aktywnością deszczu meteorów.

Na podstawie standardowych obliczeń modelowych wiadomo, że aktywność Perseidów wynosi około 100 meteorów na godzinę (stawki godzinowe ZHR lub zenitalne). W tym roku najlepszą porą na obserwację będą pierwsze godziny po zachodzie słońca i około północy, ponieważ ubywający księżyc przy 47% pełni utrudni obserwacje pod koniec nocy. W tym roku w obserwacji nie powinien przeszkadzać księżyc.

Małe cząstki pyłu o różnych rozmiarach, niektóre mniejsze niż ziarna piasku, które są oderwane od komet – lub asteroid – są znane jako „spadające gwiazdy” wzdłuż ich orbit wokół Słońca. Powstały obłok cząstek (zwanych meteoroidami) „odwilż” wytwarzana przez ciepło słoneczne jest rozpraszana przez orbitę komety i przemierzana przez Ziemię w swojej corocznej podróży wokół Słońca. Podczas tego spotkania cząsteczki pyłu rozpadają się podczas wchodzenia z dużą prędkością w atmosferę Ziemi, tworząc dobrze znane ślady świetlne, które otrzymują naukową nazwę meteorów.

Perseidy mają za rodzica kometę Swift-Tuttle, odkrytą w 1862 roku, która przy przybliżonej wielkości 26 km średnicy jest obecnie największym obiektem, który okresowo zbliża się do Ziemi.

Foto: nakanarach.pl