ZIEMNIAK-GIGANT Z GRAN CANARII

Ciekawostki

Największy ziemniak w Polsce ważył 1700 g. Była to bulwa odmiany bellarosa, przeznaczona na frytki i wykopano go w 2017 roku. Tymczasem rekordzistą na Wyspach Kanaryjskich został ziemniak z Gran Canarii, który ważył aż 1823 g.

Ci, którzy jedli ziemniaki na Kanarach wiedzą, że smakują nieco gorzej niż w Polsce. Być może wynika to z tego, że brakuje tu wody, a deszcz pada niezwykle rzadko.

Podczas IV Wyspiarskich Targów Ziemniaczanych zorganizowanych we wrześniu 2021 r. w miejscowości Teror odmiana Buffalo została wybrana Najlepszym Ziemniakiem Gran Canarii w 2021 roku, uzyskując najlepszy średni wynik wśród 10 najbardziej produktywnych z 24 nasion zgłoszonych do corocznego testu porównawczego Rady Suwerenności Żywności Urzędu. Gatunek Gatsby jest najlepszy do sałatek, Santiago do smażenia, a Merlin do gotowania.

Oprócz wyboru najlepszych ziemniaków do jedzenia podczas konkursu przyznano też pierwszą nagrodę dla najcięższego ziemniaka Vanessie Déniz Santana z wynikiem 1823 kg odmiany Picasso zebranej w Los Arbejales de Teror. 

Foto: Cabildo de Gran Canaria