CYKLON OMINIE KANARY? ZNÓW FALA UPAŁÓW

Pogoda

Według prognoz Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) na Wyspach Kanaryjskich tropikalny cyklon, który szaleje na wschodnim krańcu oceanu atlantyckiego w pobliżu archipelagu Zielonego Przylądka, ostatecznie nie dotknie Kanarów w najbliższy weekend. Na archipelagu znów występują upały.

Cyklon, który tworzy się na południu Wysp Kanaryjskich, nad Zielonym Przylądkiem, będzie miał największą siłę w najbliższą sobotę. 

– Przewiduje się, że warunki środowiskowe będą sprzyjać późniejszemu rozwojowi, a DT (Tropikalna Depresja) może uformować się na początku przyszłego tygodnia, gdy przeniesie się na W-NW nad wschodnim Atlantykiem w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka – prognozuje Państwowa Agencja Meteorologiczna.

Z kolei La Gomera i El Hierro dołączyły 9 września do ostrzeżenia przed upałami. Temperatura może wzrosnąć do ponad 35 stopni Celsjusza. Gorąco jest też na Gran Canarii. Ciepło rozprzestrzenia się po archipelagu, ze szczególnym uwzględnieniem wysokich i środkowych obszarów wspomnianych wysp. 8 września br. zanotowano 38 stopni w Las Tirajanas, co było maksimum tego dnia w całym kraju. Utrzymuje się występowanie zamglenia na wysokości, bardziej intensywne na Gran Canarii i na południowych zboczach wysp o większej rzeźbie terenu.

Należy pamiętać, że Gran Canaria pozostaje w pogotowiu zagrożenia pożarami lasów. Dlatego na tych obszarach nie można rozpalać ognisk ani grilli.

Foto: nakanarach.pl