ŚNIEG, BURZE I DESZCZ NA KANARACH?

Pogoda

Jeden z największych światowych modeli prognozowania pogody ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts ), przewiduje jeszcze przed nadchodzącym weekendem silne burze oraz ulewne deszcze i spory spadek temperatury, a nawet lokalne opady śniegu na Wyspach Kanaryjskich.

„Modele pokazują możliwość burzy nad Archipelagiem” – wyjaśnił gazecie El Diario David Suárez z Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET) na Wyspach Kanaryjskich.

Według najnowszych prognoz pogody na Wyspach Kanaryjskich, burza może też przynieść także opady deszczu i śniegu począwszy już od czwartku 25 listopada 2021 roku od godz. 9, szczególnie obejmując południowy rejon La Palmy, gdzie według prognozy hiszpańskiego Aemet (Państwowa Agencja Meteorologiczna) może zgromadzić się do 60 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu 12 godzin. Ostrzeżenie dotyczy też Teneryfy.

Natomiast według prognoz opady śniegu mają pojawić się w Parku Narodowym Teide na Teneryfie w nocy z 26 na 27 listopada 2021 r. i mogą trwać przez cały dzień, podczas, gdy deszcze mają mocno padać na Gran Canarii od godziny 12.00 (czasu lokalnego).

Według najnowszych prognoz w piątek 26 listopada 2021 roku deszcze rozprzestrzenią się na pozostałe wyspy i na Gran Canarii, Fuerteventurze i Lanzarote w ciągu 12 godzin ma spaść do 40 litrów na metr kwadratowy.

Prognozowane opady deszczu na Wyspach Kanaryjskich są tak dużym wydarzeniem, że na La Palmie władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców. Najbardziej niepokoją deszcze, które mają pojawić się na La Palmie, gdyż głównym zmartwieniem jest popiół gromadzący się na dachach budynków, który natychmiast stanie się znacznie cięższy i może spowodować zawalenie się niektórych z nich.

Foto: nakanarach.pl