PETYCJA W OBRONIE TRZECH KRÓLI

Aktualności

Święto Trzech Króli obchodzone co roku 6 stycznia jest ważniejszym wydarzeniem w katolickiej w Hiszpanii niż Wigilia i Boże Narodzenie. Mieszkańcy Gran Canarii podjęli inicjatywę na portalach społecznościowych i proponują, aby nie odwoływać parady i zorganizować ją na stadionie w stolicy wyspy.

– Otrzymaliśmy wiadomość o decyzji Rady Miejskiej o rezygnacji z parady Trzech Króli ze względu na aktualne dane epidemiologiczne. Rozumiejąc, że bardzo trudno jest zorganizować tradycyjną paradę ze środkami zapobiegającymi COVID19, ale wiedząc, że kiedy chce się organizować wydarzenia (koncerty, imprezy, festiwale…) to się robi. Myślę, że należy wziąć pod uwagę dzieci tego miasta, aby mogły zobaczyć Trzech Króli poza telewizją, tak jak w zeszłym roku. W zeszłym roku królowie przejeżdżali samochodem ulicami miasta, jedni szczęściarze mogli ich zobaczyć, inni nie… Zaproponowano rozmowy wideo, transmitujące przybycie Trzech Króli. ale to wszystko nie przyczynia się do iluzji tej wyjątkowo kultywowanej na Wyspach Kanaryjskich wielopokoleniowej tradycji – czytamy na stronie change.org, na której każdy może podpisać petycję online. 

Organizatorzy petycji informują, że jeśli można zapełnić centra handlowe, czy w każdy weekend pokazy dla dzieci, otwierać Planet GC… czy tak trudno wymyślić jakąkolwiek alternatywę?

– Przychodzi mi do głowy na przykład wycieczka na stadion Gran Canaria, ten, który zapełnia się, aby zobaczyć chwalebny Związek Sportowy, sesje, które są potrzebne (…), bo w te święta Bożego Narodzenia żadne dziecko nie powinno pozostać bez iluzji Trzech Króli. Pomyśl o dzieciach miasta, można to zrobić znacznie lepiej niż w zeszłym roku, to tylko kwestia woli – piszą w internecie inicjatorzy petycji.

Święto Trzech Króli jest w Hiszpanii szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ dopiero 6 stycznia, nie w Wigilię dostają one świąteczne prezenty.

Foto: change.org