SZOPKA Z WULKANU NA LA PALMIE, KTÓRY WYGASŁ

Wulkany

Mieszkańcy La Palmy odetchnęli z ulgą. Po prawie 3 miesiącach niszczycielska erupcja wulkanu Cumbre Vieja została 25 grudnia 2021 roku oficjalnie uznana za zakończoną. Tymczasem sporym zainteresowaniem na Wyspach Kanaryjskich cieszy się szopka wykonana z popiołu wulkanicznego.

Wulkan wybuchł 19 września 2021 r. po 50 latach uśpienia. Po zakończeniu erupcji wysokość krateru nad poziom morza wynosi 1122 metrów, czyli według obliczeń naukowców wybuch wulkanu na La Palmie wybudował ponad 400-metrowe wzniesienie. Według szacunków z satelity Copernicus lawa zalała ok. 8 procent wyspy La Palma, przy okazji wyrzucając na powierzchnię kamienie szlachetne i tworząc nowe plaże. W wyniku erupcji zniszczonych zostało 3216 budynków (m.in. domy, kościoły, stacja benzynowa), z których ewakuowano na stałe lub czasowo ponad 7 tys. osób. Do atmosfery z wulkanu wydostało się tyle dwutlenku siarki, ile wyprodukowało 28 krajów Unii Europejskiej w 2019 roku.

Szef Urzędu na La Palmie, Mariano Zapata, zapowiedział, że już 27 grudnia 2021 roku lawa zaczęła być usuwana z przeprawy La Laguna, w kierunku drogi, która dołącza do Los Llanos de Aridane i Tazacorte. 

– Działanie to ma na celu jak najszybszą poprawę łączności dotkniętych obszarów – mówi Zapata.

Sporą popularnością cieszy się dzieło Dámaso Suareza, wykonane głównie z papieru i tektury, które znajduje się na trasie szopek na Gran Canarii. Szopka w parafii San José Obrero, w Cruce de Arinaga, po raz kolejny wzbudziła zdumienie i podziw sąsiadów i gości. 

Nowością w tym roku jest wykorzystanie garstki popiołu wulkanicznego z wyspy La Palma, który ma przypominać o cierpieniu mieszkańców i zachęcać ludność do okazania solidarności z dotkniętymi erupcją wulkanu. Setki postaci przywiezionych z różnych stron świata, staranne oświetlenie i ręcznie wykonane dekoracje z papieru i tektury dopełniają starannej inscenizacji, której celem jest niczym innym, jak przypomnienie prawdziwego znaczenia, jakie Boże Narodzenie ma dla chrześcijan i rozbudzenie emocji – czytamy na stronie lokalnego urzędu.

Szopkę można oglądać do 6 stycznia 2022 r., w godz. od 9-12 i 16-18. Szopka Cruce de Arinaga jest częścią Szlaku Szopek Gran Canarii, promowanego przez Cabildo w celu pomocy w zachowaniu tradycji w różnych gminach wyspy.

Foto: aguimes.es