CIEPŁA NOC I KALIMA

Pogoda

To była wyjątkowo ciepła, jak na tę porę roku, noc na wschodnich Wyspach Kanaryjskich. Termometry pod koniec stycznia 2022 roku przekroczyły 17 stopni Celsjusza, a ciepły front ma związek z kalimą, który dotarł na część archipelagu.

W nocy najwyższą wartość o godzinie 2:00 zanotowano w Pájara, gdzie zanotowano 18,7 stopnia Celsjusza; natomiast na lotnisku w pobliżu Puerto del Rosario temperatura wynosiła 17,9 stopni. Na Lanzarote termometry pokazały 18,4 stopnia na lotnisku i 18,2 stopnia w Teguise. Na Gran Canarii to właśnie w stolicy prowincji Las Palmas zimowy rekord ciepła był najwyższy – 17,5 stopnia.

Według prognoz Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet w weekend 29 i 30 stycznia 2022 roku Lanzarote i Fuerteventura mają mieć lekkie zachmurzenie lub bezchmurne niebo, a na pozostałych wyspach pojawiają się większe zachmurzenia prawdopodobieństwem słabych i sporadycznych opadów deszczu. Na wschodnich wyspach pojawiła się kalima, czyli ciepły wiatr znad Sahary, niosący ze sobą drobny pył, który może podrażniać oczy. Niektóre obszary z tego powodu mogą być zamglone.

Na termometrach na Wyspach Kanaryjskich ma pojawić się w dzień temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Według prognoz Aemet . Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, z wyjątkiem Lanzarote i Fuerteventury, gdzie mogą występować silne podmuchy. 

Foto: Czytelnik – zdjęcie ilustracyjne