POLSKI FILM NA TENERYFIE

O Polsce

Polski film znany w naszym rodzimym kraju pod tytułem „Jak najdalej stąd”, a za granicą jako „I Never Cry” wyświetlano w Centrum Sztuki Nowoczesnej w Santa Cruz de Tenerife w polskiej wersji językowej z napisami hiszpańskimi.

To film z kategorii dramat opowiadający o nastolatce, która po nagłej śmierci ojca musi poradzić sobie z wieloma trudnościami.

– Zbuntowana nastolatka, której ojciec zginął w wypadku na budowie, musi sama pojechać do Irlandii, aby sprowadzić ciało taty do Polski – opisuje filmweb.pl.

Akcja filmu toczy się w dwóch krajach: w Polsce i w Irlandii. Ukazuje problemy, z jakimi muszą się zmagać rodziny rozdzielone emigracją polskich pracowników. Film w reżyserii Pawła Domalewskiego ukazuje sprawę tzw. „eurosierot”, czyli milionów dzieci z krajów Europy Wschodniej, które dorastały bez ojca w czasach masowej emigracji po otwarciu granic Unii Europejskiej.

W filmie wystąpiła gwiazdorska polska obsada: Kinga Preis, Zofia Stafiej oraz Arkadiusz Jakubik. W 2021 roku film zdobył kilka nagród m.in. „Orły” – Kinga Preis jako Najlepsza drugoplanowa rola kobieca oraz Piotr Sobociński Jr. za najlepsze zdjęcia. Natomiast rok wcześniej film zdobył nagrodę specjalną „Złoty kangur” przyznawaną przez australijskich dystrybutorów filmowych. „Złote Lwy” przyznano jako nagrody indywidualne: Piotr Domalewski (najlepszy scenariusz), Hania Rani (najlepsza muzyka) i Zofia Stafiej (najlepszy debiut aktorski).

Na Teneryfie film wyświetlano w oryginalnej wersji w języku polskim z napisami hiszpańskimi. 

Foto: Materiały prasowe