NAJLEPSZY KLIMAT NA ŚWIECIE

Pogoda

Vina del Mar w Chile oraz sklasyfikowane tuż za nim na drugim miejscu Las Palmas de Gran Canaria w Hiszpanii to według naukowców najlepsze miejsca na świecie do zamieszkania przez człowieka – wynika z rankingu przygotowanego przez portal Weatherwise.org.

Te dwa miasta mają najwięcej słonecznych dni w roku oraz łagodne zimy. Na Gran Canarii średnia temperatura w sezonie zimowym (styczeń, luty) waha się w okolicach 21 w dzień i ok. 15 stopni Celsjusza w nocy.

Wyspy Kanaryjskie to region wiecznej wiosny, nie jest ani za gorąco ani za zimno (temperatura rzadko przekracza 30 stopni Celsjusza) i nie ma większych wahań ciśnienia atmosferycznego – średnio jest ok. 1013 hPa. Pobyt w takim klimacie według specjalistów zapobiega chorobom kości (np. osteoporozie) i pomaga w przypadku dolegliwości typu wysokie ciśnienie krwi i ból mięśni. 

To idealne miejsce na wakacje przez cały rok. Wysoka zawartość soli mineralnych oraz jonów ujemnych w Oceanie Atlantyckim zapewnia działanie przeciwutleniające i relaksacyjne. Powietrze niesione przez passat wpływa korzystnie na układ oddechowy i na skórę, która po takim wypoczynku będzie dogłębnie odżywiona i nawilżona. 

Australijski magazyn podróżniczy „Traveller” w artykule o stolicy Gran Canarii – Las Palmas, powołuje się na badania Thomasa Whitmore’a z Uniwersytetu Syracuse, który w 1996 roku przeanalizował klimat sześciuset miast na świecie. Stwierdził, że w Las Palmas klimat do dobrego samopoczucia jest wyśmienity z powodu niewielkich różnic temperatur w dzień i w nocy, umiarkowanego wiatru i podobnych temperatur między latem a zimą.

Warto pamiętać, że najcieplejsza woda w oceanie na Wyspach Kanaryjskich jest w czerwcu – ok. 20 oraz w sierpniu i wrześniu ok. 23 stopni Celsjusza.  Jest tu średnio 300 słonecznych dni w roku. Najwięcej deszczowych dni notuje się w grudniu (nawet 55 mm). W styczniu, lutym, marcu i kwietniu opady są minimalne, ale też się zdarzają.

Foto: nakanarach.pl