IMIGRANCI WRACAJĄ DO AFRYKI

Aktualności

Rząd centralny Hiszpanii wznowił repatriacje do Maroka imigrantów, którzy nielegalnie przybyli łodziami na Wyspy Kanaryjskie.
Gazeta Eldiaro poinformowała, że aby przeprowadzić repatriacje rozpoczęto wcześniej przygotowywanie niezbędnej dokumentacji.

22 marca 2022 roku powroty imigrantów zostały reaktywowane lotem, który wystartował z Gran Canarii z pierwszymi 20 osobami, w asyście agentów policji krajowej, która jest organem odpowiedzialnym za przeprowadzanie tych transferów.

Obywatele, którzy lecieli do Maroka byli zatrzymywani w ośrodku detencyjnym dla cudzoziemców na Gran Canarii, który ponownie działa.

Gazeta pisze, że wznowienie tych repatriacji nastąpiło kilka dni po tym, jak premier rządu centralnego Pedro Sánchez wysłał list do króla Mohameda VI broniący planu autonomii dla Sahary Zachodniej zaproponowanego przez Maroko w 2007 roku, ponieważ Sánchez zrozumiał, że jest to „najpoważniejszy i najbardziej realistyczny ”, aby osiągnąć rozwiązanie tego konfliktu.

Maroko zawiesiło repatriacje w 2021 roku. Do tego czasu Hiszpania przenosiła średnio 80 obywateli tygodniowo do Maroka na pokładach samolotów Royal Air Maroc wylatujących z Gran Canarii i zmierzających do El Aaiún, stolicy Sahary.

W przeciwieństwie do Mauretanii, która pozwala Hiszpanii na transfer każdego migranta przybywającego łodzią na Wyspy Kanaryjskie, niezależnie od jego narodowości, o ile opuścili swoje wybrzeże lub przejechali przez jego terytorium, Maroko przyjmuje wyłącznie obywateli z obywatelstwem marokańskim.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opublikowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich nieco ponad połowa ocalałych, którzy przybyli na Wyspy Kanaryjskie na pokładach małych łodzi, pochodzi z Maroka.

W 2021 roku na Wyspy Kanaryjskie przypłynęło ponad 21 tys. imigrantów z Afryki oddalonej ok. 200 km od archipelagu. W oceanie podczas ryzykownej podróży zginęło prawie 4,5 tys. osób.

Foto: Czytelnik