WYCIECZKI NA WULKAN I NAGRODA

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Zdjęcie erupcji wulkanu w Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie zwyciężyło jako najlepsze ziemskie zdjęcie roku w konkursie organizowanym przez NASA. Tymczasem w kwietniu 2022 roku wznowiono wycieczki na stożek wygasłego wulkanu.

Jedno z najlepszych zdjęć na świecie zrobił 4 października 2021 roku astronauta Joshua Stevens z pokładu międzynarodowej stacji kosmicznej, na której widać intensywną kolumnę czarnego dymu wznoszącą się na kilkaset metrów, przedzierającą się między chmurami.

Nieziemska fotografia La Palmy pokonała różne etapy, w których rywalizowała z obrazami południowej Kalifornii pod osłoną chmur, pióropuszem dymu i popiołu na Etnie oraz erupcją wulkan na półwyspie Reykjanes na Islandii. W półfinale wygrała ze zdjęciem tworzenia się lodu na wodzie na kontynencie Antarktydy.

Wyspy Kanaryjskie już wcześniej dwa razy ten fotograficzny konkurs: w 2013 roku zwyciężyłozdjęcie podwodnego wulkanu Tagoro na wyspie El Hierro oraz w 2014 roku najlepsza okazała się fotografia, na której wyspy zdają się pływać po oceanie podczas działania pasatów nad morzem.

Tymczasem od 10 kwietnia dla wszystkich została otwarta trasa turystyczna na stożek wulkanu Cumbre Vieja.

Wycieczka zaczyna się w Llano del Jable i prowadzi ścieżką Cabeza de Vaca do „bliskiego, ale bezpiecznego” punktu stożka wulkanu – informuje w komunikacie prasowym Rada Wyspy.

Radny ds. Bezpieczeństwa Cabildo de La Palma, Nieves Rosa Arroyo przypomina, że nadal jest to obszar o ograniczonym dostępie, więc tylko zorganizowane wycieczki mogą odwiedzić ten obszar, na który wejście bedzie nadzorowane. Na stożek mogą wchodzić grupy 15-osobowe co kwadrans.

Foto: NASA