NIEBEZPIECZNE MEDUZY W OCEANIE

Aktualności

Ponad półmetrowa meduza zaskoczyła wiosną kąpiących się na plaży San Agustín na Gran Canarii. Na te stworzenia trzeba też uważać m.in. na Teneryfie.

Na Gran Canarii policja lokalna usunęła wielką meduzę z brzegu przy pomocy łopaty aby uniknąć poparzeń wśród użytkowników plaży pełnej ludzi.

Meduzy są też spotykane na plaży Benijo na północnym wschodzie Teneryfy. Tam najczęściej można je zobaczyć od stycznia do marca.

Ta niebezpieczna meduza to Carabel Portugesa, czyli żeglarz portugalski. Można ją poznać po tym, że ma charakterystyczny, unoszący się na powierzchni wody pęcherz (pneumatofor) zakończony małym żagielkowatym grzebieniem służącym do przemieszczania się. Od spodu zwisają polipy, które pełnią funkcje rozrodcze lub odżywcze i mogą osiągać długość kilkunastu metrów. 

Żeglarz portugalski jest niebezpieczny dla człowieka, ponieważ ma bardzo silne parzydełka. Kontakt z jego nićmi chwytnymi jest bolesny dla ludzi i może skutkować dysfunkcjami naczynioruchowymi, zapaścią, niewydolnością oddechową, zaburzeniami w układzie nerwowym, mięśniowo-szkieletowym i pokarmowym, a nawet doprowadzić do śmierci. Meduza moze wstrzyknąć nam truciznę, ponieważ to stworzenie paraliżuje i chwyta swoją ofiarę.

Foto: Czytelniczka Patrycja – zdjęcie ilustracyjne