KONIEC KONTROLI COVID-19

Aktualności Covid-19

Od początku czerwca 2022 roku Hiszpania przestała kontrolować pod względem Covid-19 podróżnych przybywających z krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen na lotniskach i na statkach.

Generalna Dyrekcja Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia opublikowała rezolucję w sprawie kontroli zdrowia, które mają być przeprowadzane od teraz w punktach wjazdu do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską. Na mocy tych przepisów przeprowadzane są jedynie kontrole sanitarne podróżnych, którzy nie pochodzą z Unii Europejskiej i strefy Schengen. W tym przypadku badanie obejmujące co najmniej pomiar temperatury, kontrolę dokumentów i wzrokową kontrolę stanu fizycznego.

Zdrowie uzasadnia tę zmianę poprawą sytuacji epidemiologicznej pandemii, która powoduje, że wiele państw członkowskich nie wymaga już od podróżnych z Unii Europejskiej przedstawiania zaświadczeń o czy nakładania innych ograniczeń. Również ze względu na wysoki poziom zaszczepienia w Hiszpanii na poziomie ponad 90%, powyżej średniej Unii Europejskiej oraz korzystną sytuację hiszpańskiego systemu opieki zdrowotnej w czasie pandemii. 

Dobra informacja także dla turystów wracających podróżujących na Wyspy Kanaryjskie przez Niemcy. Przez cały okres wakacji letnich, od poczatku czerwca do końca sierpnia 2022 roku, testy i zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu z Covid-19 (zasada 3G) nie są już wymagane przy wjeździe z zagranicy, w tym z Polski i Hiszpanii. Utrzymane zostają jednak przepisy o kwarantannie dla osób powracających z obszarów mutacji koronawirusa. Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszarów zagrożonych wirusem muszą w dalszym ciągu odbyć przejść 14-dniową kwarantannę w Niemczech, nawet jeśli zostały zaszczepione lub wyzdrowiały z Covid. Obecnie jednak żaden kraj nie jest uznany za obszar występowania wirusa.

Maseczki są jednak nadal obowiązkowe w samolotach, które lecą do Niemiec. Mimo tego, że od 16 maja 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej, znoszące nakaz noszenia maseczek ochronnych w transporcie lotniczym, czyli w samolotach i na lotniskach niemieckie ministerstwo zdrowia nie zgodziło się na poluzowanie restrykcji. Podróżując do Niemiec trzeba posiadać ze sobą maseczkę typu FFP2 lub chirurgiczną. Z wymogu noszenia maseczek są zwolnione dzieci poniżej 6. roku życia.

Foto: gobiernodecanarias