POLACY ZATRZYMANI ZA PRZESTĘPSTWA NA GRAN CANARII

Aktualności Interwencje O Polsce Więcej informacji

Gwardia Cywilna aresztowała siedmiu Polaków na Gran Canarii, którym zarzuca się wyłudzenie ponad 34 milionów euro podatków podczas oszustwa związanego z wyłudzeniem podatku VAT i praniu brudnych pieniędzy. W Polsce zatrzymano kolejne trzy osoby.

Podczas przeszukań przeprowadzonych przez Gwardię Cywilną zabezpieczono gotówkę, liczne dokumenty notarialne, bankowe i korporacyjne, a także urządzenia komputerowe i elektroniczne, wśród których znaleziono trzy portfele kryptowalutowe.

Hiszpańscy funkcjonariusze poinformowali, że jest to wspólna operacja Gwardii Cywilnej z polskimi władzami w koordynacji z Eurojustem i Europolem z akcjami, które były prowadzone jednocześnie w Hiszpanii i Polsce. Podczas śledztwa ustalono, że główni przywódcy rezydowali na Gran Canarii, gdzie próbowali pozostawać niezauważeni.

Jest to jedno z największych śledztw gospodarczych przeprowadzonych przez polską policję, w którym 180 śledztw między ludźmi i firmami dotyczyło przestępstw oszustwa, przynależności do organizacji przestępczej i prania pieniędzy – informuje Dyrekcja Generalna Gwardii Cywilnej.

Więźniowie na Gran Canarii zostali oskarżeni przez ich kraj w postępowaniu karnym prowadzonym w Wydziale Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Członkowie tej organizacji stworzyli sieć firm-przykrywek, które przy braku rzeczywistej aktywności służyły do ​​generowania dużej ilości dokumentacji i fałszywych faktur.

Śledztwo prowadziło ponad osiemdziesięciu agentów.

Zatrzymani Polacy są do dyspozycji sądu krajowego w celu wszczęcia odpowiedniej procedury doręczenia polskim organom sądowym.

Foto: Guardia Civil