ATAK REKINÓW

Aktualności Ciekawostki

Światowe media informują, że pobliżu popularnego, także wśród Polaków kurortu turystycznego w Egipcie, niedaleko Hurghady na Morzu Czerwonym rekin zaatakował dwie kobiety, które zginęły. Kilka lat temu media obiegła sensacyjna wiadomość o ataku przez 4-metrowego rekina na jedną z turystek na Wyspach Kanaryjskich. Została dotkliwie pogryziona w rękę. Okazuje się, że to jeden z pierwszych takich incydentów w tym rejonie, dlatego władze przekonują, że na tym hiszpańskim archipelagu nie ma się czego bać.

Hiszpanka napisała na portalu społecznościowym:

– Miałam spotkanie twarzą w twarz z rekinem. Takie rzeczy zdarzają się podczas pływania na Wyspach Kanaryjskich w grudniu. Załączyła fotografię swojej ręki – z kilkunastoma bliznami po zębach rekina.

Kobieta, mieszkająca na co dzień w Madrycie, była na urlopie w rodzinnym gronie. Pływała w Arinaga Beach w Aguimes na wschodnim wybrzeżu wyspy Gran Canaria. To popularne miejsce wśród płetwonurków. Gdy była ok. 20 metrów od brzegu poczuła szarpanie. Okazało się, że zaatakował ją prawdopodobnie żarłacz jedwabisty, który żyje na całym świecie w morzach tropikalnych i ciepłych.

Według władz Wysp Kanaryjskich, ten incydent miał „jednorazowy charakter”.

Przewodniczący stowarzyszenia Shark Alliance na Wyspach Kanaryjskich Fernando Frias, powiedział Daily Mail, że prawdopodobieństwo ponownego ataku w ciągu najbliższych 50 lat jest znikome, a ludzie nie powinni się niczego obawiać.

Dla porównania w Morzu Czerwonym, przy którym leży Egipt występuje ponad 30 gatunków rekinów. Natomiast u Wybrzeży Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim jest ich znacznie mniej, W pobliżu wybrzeży Gran Canarii można spotkać tzw. bull sharki czyli żarłacze tępogłowe, mało sharki (ostronosy atlantyckie) oraz rekiny młoty, jednak bardzo rzadko widywane są w miejscach, gdzie kąpią się ludzie.

Angels shark (Raszpla) to nieszkodliwy gatunek rekina, który jest podobny do płaszczki. Zamieszkuje piaszczyste dno, śpi w ciągu dnia i żeruje w nocy.  Głównie je napotkanie w wodzie skorupiaki. Ten gatunek rekina jest zagrożony wyginięciem. Na świecie żyje zaledwie 5 tys. osobników. Wyspy Kanaryjskie to jedno z ostatnich miejsc, gdzie te zwierzęta występują. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość ponad 2 metrów.

Foto: Twitter/Cris Ojeda Thies