KALIMA I UPAŁY POWYŻEJ 40 STOPNI (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Kalima i upał – taka zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami synoptyków jest pogoda na Wyspach Kanaryjskich – informuje Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet. Najwyższe w Hiszpanii temperatury zanotowano 10 lipca 2022 roku na południu Gran Canarii. W nocy termometry na tej wyspie w miejscowości El Matorral pokazały 36, a w dzień ponad 40 stopni Celsjusza. Ta fala upałów zmierza do Polski.

Od 5 lipca 2022 roku na wyspach archipelagu pojawił się upał i stopniowo także zamglenie spowodowane pyłem znad Afrykańskiej Sahary.

Kalima najpierw pojawiła się na wschodnich wyspach i zmierzała na zachód w kierunku wysp z Afryki, przynosząc zawieszone cząstki pyłu i piasku, które będą w powietrzu przez kilka najbliższych dni, przemieszczając się przez wyspy od Lanzarote i Fuerteventury na Gran Canarię i później na Teneryfa i trzy kolejne mniejsze wyspy. Może to spowodować zanieczyszczenie powietrza.

Kalima przyniesie również wzrost temperatur w ciągu najbliższych kilku dni, najpierw do około 29 stopni Celsjusza. Prognozowane są też ciepłe noce, nawet do ok. 27 stopni.

Według prognoz będzie też wiatr z wiejący z północnego wschodu, bardziej intensywne na zboczach południowo-wschodnich i północno-zachodnich. W centralnych szczytach Teneryfy w drugiej połowie dnia będzie wiatr południowo-zachodni z silnymi porywami.

AKTUALIZACJA 7.07.2022:

Według najnowszych prognoz od 8 lipca 2022 roku temperatury mogą osiągnąć 40 stopni na południu Teneryfy i w centrum oraz na południu Gran Canarii. 

W sobotę sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wysokie temperatury mają dotrzeć do La Palmy, Fuerteventury, Lanzarote i gmin na północy Teneryfy. Jednak zdaniem synoptyków najwyższe rekordy zostaną pobite w centrum i na południu Gran Canarii, gdzie w ciągu dnia gdzie słupki rtęci mają przekroczyć 40ºC. 

Najgorsze jednak ma nastąpić 10 lipca 2022 roku, kiedy termometry w centrum Gran Canarii mogą osiągnąć nawet 44 stopnie i przekroczyć 40ºC na południu i północy Teneryfy, na południu Fuerteventury i na wschodzie La Palmy.

AKTUALIZACJA 11.07.2022

Weekendowa niedziela 10 lipca 2022 roku na Wyspach Kanaryjskich była najcieplejszym miejscem w całej Hiszpanii. Krajowa telewizja poinformowała, że w gminie Santa Lucía de Tirajana w środkowej części Gran Canarii zanotowano 44 stopnie Celsjusza, w Mogan 43 stopnie Celsjusza. Na Teneryfie było 41 stopni, na La Palmie i El Hierro po 40 stopni, na Fuerteventurze 39, na La Gomerze 38, a na Lanzarote 36.

Według prognoz 11 lipca 2022 roku na Wyspach Kanaryjskich temperatury wzrosną do 37 stopni Celsjusza z pyłem znad Sahary. W kolejnych dniach na archipelagu nadal ma być słonecznie, ale temperatury mają spaść poniżej 30 stopni w cieniu.

Tymczasem saharyjskie upały zmierzają do Polski. Jarosław Kret, prezenter pogody Telewizji Polsat zamieścił na Instagramie prognozę dla Polski, która nawet dla niego jest nieco szokująca.

„Zobaczcie, co pokazuje amerykański model pogodowy GFS! 19.07.2022 – jeżeli się sprawdzi, to będzie absolutny rekord: temperatura może w zachodniej Polsce sięgnąć 41 stopni!