PARAWANY NA WYSPACH KANARYJSKICH

Ciekawostki Turystyka

Jedną z niechlubnych wizytówek polskich plaż są parawany. Latem zdjęcie jednego z nich stało się hitem internetu. Portal nakanarach.pl sprawdził, czy parawany można spotkać także na plażach Wysp Kanaryjskich.

Tegoroczne wakacje w Mielnie przejdą zapewne do historii. A to za sprawą pomysłowości turystów, którzy ustawili długi parawan nad Bałtykiem.

Parawan-gigant w Mielnie Fot. Twitter-PikuśPOL/WebCamera.pl

Kolejne bulwersujące zdjęcia z plaży umieścił użytkownik Twittera o nazwie Marcin_K5. Widać na nich, że spora część plaży została zajęta przez ustawione parawany, ale w środku nie było nikogo.

Od kilku lat z parawanami walczy gmina Darłowo. Zamiast zakazów trwa edukacja poprzez nowego superbohatera  „Kapitana Parawana”. Turyści dostają komiks i serię gadżetów, które mają uczyć poprawnego zachowania na plaży.

Zgodnie z polskimi przepisami pozostawiony parawan, który ma „rezerwować” miejsce, nie zakazuje jednak innym plażowiczom zwinięcia go i położenia na piasku, gdyż każdy ma prawo korzystać z plaży.

Ekspert dr Mikołaj Małecki z Instytutu Prawa Karnego, który był gościem Polsat News wskazuje, że w Polsce za „parawaning” może grozić grzywna lub kara majątkowa. Policja może uznać rezerwowanie dużych połaci plaży za „zakłócenie porządku publicznego” i ukarać plażowicza mandatem do 500 zł.

A na Wyspach Kanaryjskich parawany to zjawisko marginalne. Może się zdarzyć, że na plaży spotka się kogoś z parawanem raz na kilka tygodni. I zazwyczaj są to pojedyncze sztuki, co widać na zdjęciach nadesłanych przez naszych czytelników poniżej.

Na Kanarach bardziej popularne wśród turystów są namioty lub parasole, które mają chronić przed nadmiernym słońcem, które o każdej porze roku bywa bardzo zdradliwe i trzeba uważać z opalaniem. Zalecane są kremy z wysokim filtrem 50.

Plaża Faro de Maspalomas Fot. Czytelnik