PRZYPŁYWY I ODPŁYWY W OCEANIE

Aktualności Ciekawostki Turystyka

Jesienią nasilają się przypływy na Oceanie Atlantyckim w pobliżu Wysp Kanaryjskich. W październiku 2022 roku woda wdarła się prawie 50 metrów wgłąb plaży i zalała niektóre leżaki.

Przypływy i odpływy występują każdego dnia i przez cały rok. Występują co 6,5 godziny. Jednak największe są, gdy księżyc znajduje się w fazie nowiu lub pełni. Wówczas woda zabiera spory kawałek plaży i dzięki temu tworzy się np. Laguna Sotavento na Fuerteventurze.

Dodatkowo na Kanarach występuje zjawisko zwane „mareas de Los Pinos”, które przynosi rekordowe przypływy i wysokie fale. Natomiast odpływy cofają wodę nawet o kilkadziesiąt metrów, pozwalając bezpiecznie dotrzeć do jaskiń, które wcześniej były zalane.

Określenie „mareas de los Pinos” nawiązuje do święta Nuestra Senora del Pino, otoczonego kultem Matki Bożej, która ma swoje sanktuarium w miejscowości Teror na Gran Canarii. Rekordowe przypływy zazwyczaj zbiegają się ze świętem ku jej czci, obchodzonym na początku września, a także wiąże się z astronomiczną równonocą jesienną.

Foto: Czytelnik