ZMIANA CZASU NA WYSPACH KANARYJSKICH

Aktualności

W nocy z 29 na 30 października 2022 nastąpi zmiana czasu na Wyspach Kanaryjskich z letniego na zimowy. Odbywa się to tego samego dnia, co w Polsce, czyli zawsze w ostatnią niedzielę października, ale o innej godzinie.

Wskazówki zegarów na Wyspach Kanaryjskich trzeba przesunąć o godzinę do tyłu, czyli z godz. 2 na 1. Natomiast w Polsce z godziny 3 na 2.

Strefa czasowa na Kanarach różni się jednak od strefy hiszpańskiej. Archipelag wysp oddalony od kontynentalnej Hiszpanii o ok. 1,5 tys. kilometrów znajduje się w strefie czasowej południka zerowego. Oznacza to, że wskazówki zegarów pokazują tutaj tę samą godzinę, co zegary w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Irlandii oraz godzinę mniej, niż te w Hiszpanii czy Polsce.

W praktyce oznacza to wschód słońca w zależności od poszczególnych wysp archipelagu będzie o prawie pół godziny wcześniej, czyli pomiędzy godz. 7:05 a 7:24, z słońce będzie zachodzić po godz. 19 czasu kanaryjskiego.

Kolejna zmiana czasu czeka nas w wiosną 2023 roku. Wówczas zegary na Wyspach Kanaryjskich trzeba przestawić z czasu zimowego na letni. Odbywa się to zawsze w ostatnią niedzielę marca. Wtedy w Hiszpanii przestawiamy zegarki o godzinę do przodu.

Foto: nakanarach.pl