PLAGA KOMARÓW

Aktualności Ciekawostki Interwencje

Po ulewnych opadach deszczu jesienią 2022 r. ponownie pojawiła się plaga komarów na Wyspach Kanaryjskich. Na La Palmie wykryto tez larwy tych owadów, które mogą przenosić śmiertelne choroby. W miejscach ich wylęgu wykonywane są opryski chemiczne.

Oprócz zwykłych komarów pojawiły się też komary tygrysie (inaczej: azjatyckie), bardziej niebezpieczne dla człowieka. Samo ugryzienie nie jest niebezpieczne. Jednak ten gatunek owada może jednak przenosić śmiertelnie groźne choroby pochodzenia tropikalnego, m.in. dengę, żółtą febrę czy gorączkę Zachodniego Nilu.

W 2022 r. na La Palmie odkryto dwie larwy komara aedes aegypti. Insekt może przenosić bardzo groźne wirusy, m.in. dengi, chikungunya czy Zika. Naukowcy przebadali je i okazało się, że nie zawierają one wirusów zakaźnych. W 2017 r. ten sam gatunek zauważno także na kanaryjskiej Fuerteventurze.

Władze Wysp kanaryjskich apelują do mieszkańców o szczególną dbałość o czystość i wyeliminowanie pojemników czy zbiorników ze stojącą wodą w domach, jak i na ulicach.

Na LaPalmie pojawiły się specjalne punkty monitorowania komarów m.in. w szklarniach, na cmentarzach, wysypiskach czy zakładach pakowania bananów. Działa także program monitorowania ugryzień. W ośrodkach zdrowia i aptekach przeprowadzane są na ten temat ankiety. Zgodnie z procedurą, gdy pojawi się informacja o ukąszeniu, inspektorzy zdrowia publicznego analizują każdy przypadek oraz udają się do domu ugryzionego w celu wyszukania i zidentyfikowania komara, jego larw lub jaj.

Niektóre osoby mogą źle reagować na kanaryjskie komary (czasem występują bąble, stany zapalne skóry itp…). Podobnie jak kanaryjskie muchy, które są o połowę mniejsze niż te spotykane w Polsce, ale są zwinne, szybkie i agresywne.

Przed przylotem na Wyspy Kanaryjskie warto zakupić preparat przeciwko komarom. Na archipelagu takie środki kosztują minimum kilkanaście euro. Będąc już na miejscu warto też kupić spirale przeciwko komarom, które dość skutecznie odstraszają te owady. Koszt ok. 3 euro.

Ale pocieszającą informacją jest to, że latem – inaczej niż w Polsce – komarów tutaj raczej się nie spotyka, gdyż suchy kanaryjski klimat nie sprzyja ich rozmnażaniu.