BAŁWAN Z TENERYFY NAJBRZYDSZY W HISZPANII

Aktualności

Popularny Bałwan z Teneryfy zwyciężył w głosowaniu internautów na najgorszą rzeźbę w całej Hiszpanii.

Pomnik znajduje się na rondzie Avenida Los Majuelos na granicy La Laguna i Santa Cruz na Teneryfie w pobliżu autostrady TF-1.

W 2022 roku po raz czwarty został uznany za najgorszy pomnik na jednym z 23 tysięcy rond w całej Hiszpanii, jednak grupa mieszkańców próbuje go bronić, składając petycję o uznanie go za oficjalny punkt orientacyjny Teneryfy.

W internetowej ankiecie wzięły udział tysiące osób, przesyłając zdjęcia, nominując ronda i głosując.

Nazwa ankiety to „Roundabouts”, co jest również ulubionym imieniem bałwana z Teneryfy, którego miejscowi nazywają „Rotondismo” i oczywiście fakt, że wyspa z klimatem Teneryfy ma bałwana jako pomnik. Nie każdy wie, że co roku w sezonie zimowym na szczytach Teide pojawia się śnieg, który jest dużą atrakcją dla mieszkańców.

Bałwan już czterokrotnie został wybrany najbrzydszym i za każdym razem znalazł się w pierwszej dziesiątce, a w innych ankietach został ukoronowany jako „największy monumentalny horror w całej Hiszpanii”.

12-metrowy bałwan został stworzony przez znanego czeskiego artystę Jirí Georga Dokoupila, którego projekty odniosły wielki sukces w latach 80. Dlatego został wybrany do wykonania tej rzeźby, która od początku budziła kontrowersje, ponieważ mieszkańcy krytykowali jego ogromne koszty i wątpliwą estetykę, a po drugie, że Autonomiczny Ośrodek Kultury (OAC) w Santa Cruz kilkakrotnie odmawiał jego konserwacji i czyszczenia, twierdząc, że nie jest to ich własność.

Foto: flickr/paramonguino