ZIMĄ CHŁODNIEJ NA KANARACH (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Ci, którzy wybierają na wypoczynek w zimie najcieplejszy zakątek w Europie, czyli Wyspy Kanaryjskie powinni pamiętać, że o tej porze roku jest chłodniej niż latem, ale słońca nie zabraknie.

Według prognoz Państowej Agencji Meteorologicznej od 17 stycznia 2023 roku na archipelag zaczęły napływać masy chłodniejszego powietrza. Taka aura ma panować do 20 stycznia 2023 roku.

Głównie na północy wysp możliwe są lekkie lub umiarkowane deszczeMają też pojawić się opady śniegu powyżej 2000 lub 2200 metrów, głównie na szczytach Teneryfy i La Palmy. 

Prognoza AEMET przewiduje również spadek temperatur, który może być bardziej znaczący na obszarach śródlądowych, gdzie będą się wahać od najniższych na El Hierro od 12 stopni w nocy, na pozostałych wyspach ok. 18 stopni do najwyższych 21 stopni w ciągu dnia, za wyjątkiem El Hierro (15 stopni).

Mapy pogodowe pokazują wiatry z północnego wschodu z silnymi podmuchami na południowym wschodzie i północnym zachodzie wysp oraz na szczytach.

Od stycznia do maja temperatura w oceanie waha się pomiędzy 19-20 stopniami.  Dla porównania średnia temperatura wody w polskim Bałtyku wynosi latem zaledwie 18 stopni.

Na Wyspach Kanaryjskich jest średnio 300 słonecznych dni w roku. Najwięcej deszczowych dni notuje się w grudniu (nawet 55 mm). W styczniu, lutym i marcu opady są mniejsze, ale też się zdarzają. Dlatego zima w tym miejscu może być całkiem przyjemna, patrząc na niskie temperatury w Polsce.

AKTUALIZACJA 19.01.2023

18 stycznia 2023 roku najniższa temperatura została zanotowana w miejscowości Izaña na Teneryfie z -0,6 stopnia o 5:50 rano, następnie w La Orotava z 0,8 stopnia o godz. 15:50 i Vega de San Mateo z 3,2 stopnia o 16:00.

Z kolei na 19 stycznia 2023 roku aktywowano żółte ostrzeżenie z powodu wysokich fal i podmuchów wiatru na różnych wyspach. Pierwszy dotyczy całego archipelagu, z wyjątkiem El Hierro, na północy wysp z falami o wysokości od 4 do 5 metrów i północno-wschodnim wiatrem o prędkości od 50 do 61 kilometrów na godzinę.

Tymczasem wiatr z duża siłą ma wiać z północy na odsłoniętych obszarach wysp zachodnich na Gran Canarii, osiągając prędkość 70 kilometrów na godzinę. Ogłoszenia te obowiązują do 20 stycznia 2023 roku.

Firma morska Líneas Romero poinformowała o zawieszeniu wszystkich połączeń między portami Órzola na Lanzarote i La Graciosa od czwartku, 19 stycznia, ze względu na prognozowane niekorzystne warunki pogodowe i wysokie fale.

Po tym terminie pogoda na Kanarach ma się nieco poprawić.

AKTUALIZACJA 28.01.2023

Ochłodzenie ponownie wróciło na Wyspy Kanaryjskie. Minimalna temperatura na Teneryfie na 28 stycznia 2023 roku to 13-17 stopni, a maksymalna 20 stopni. We wczesnych godzinach porannych termometr na turystycznym południu Teneryfy może wskazywać około 11 stopni. Również na Fuerteventurze minimalna temperatura ma wynieść rano od 13-17 stopni Celsjusza. Na Gran Canarii temepratura o poranku spadła do 14-17 stopni, a na Lanzarote do 14. W dzień temperatury mają wzrosnąć do ok. 19 stopni w cieniu.

Na 29 stycznia 2023 roku prognoza pogody na Wyspach Kanaryjskich przewiduje ogólnie zachmurzenie, z na północnym wschodzie wysp o wyższym ukształtowaniu terenu, gdzie prawdopodobne są lekkie i sporadyczne deszcze.  W wielu częściach Archipelagu nadal będzie zimno. Minimalne temperatury nieco spadną do 15 stopni, a maksymalne do 19-20 stopni.

Istnieje też możliwość lekkich mrozów w centralnych szczytach Teneryfy i La Palmy.

Foto: Czytelnik