KALIMA I OCHŁODZENIE

Pogoda

Od 30 stycznia 2023 roku notowane są ujemne temperatury i opady śniegu na Wyspach Kanaryjskich. Uspokajamy jednak, że dotyczy to jedynie szczytów, choć na archipelagu jest obecnie chłodniej i mało słońca.

Ten tydzień zaczął się od niskich temperatur: na Teneryfie -3ºC w Las Cañadas o godz. 7:00, -2,9 o godz. 8:50 oraz w Izaña i na Gran Canarii -0,1 o godz. 9:00 w Vega de San Mateo.

Jak poinformowała Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) centrum pyłowe w Barcelonie (BDC) zgłosiło „burzę piaskową w Algierii i Maroku, z transportem afrykańskiego pyłu nad Atlantykiem”. Wschodni wiatr przeniesie te cząsteczki pyłu z Sahary na zachód, w kierunku Wysp Kanaryjskich, a zjawisko ma pojawić się na archipelagu już od 31 stycznia 2023 roku.

To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne np. dla astmatyków. Może też powodować podrażnienie oczu.

Deszcz z mniejszą intensywnością ma pojawić się na południowo-zachodnich zboczach tych trzech wysp, a od rana 1 lutego 2023 roku na północnych stokach Gran Canarii i Teneryfy oraz na północnym wschodzie La Palmy. W miarę upływu dnia opady mogą występować z większą intensywnością w środkowej i południowej części wysp Teneryfy i Gran Canarii.

Aemet prognozuje od 3 lutego 2023 roku możliwe są ponowne opady śniegu na zachodnich szczytach Teneryfy oraz na Gran Canarii, La Palmie i w mniejszym stopniu na wyspie La Gomera.

Prognoznowane temperatury w nocy to 14-16 stopni, w ciągu dnia ok. 20-21.

Foto: Twitter/Daniel López/Aemet