OSTATKI NA KANARACH

Aktualności Obyczaje

Zgodnie z tradycją 21 lutego 2023 roku w Polsce obchodzimy ostatki, podkoziołek lub śledzik. Zwyczaje są różne w zależności od regionu. Jak to wygląda na Wyspach Kanaryjskich?

Tutaj nie ma w tym dniu tradycyjnych ostatków. Bo świętowanie potrwa jeszcze w niektórych gminach nawet do połowy marca, co wiąże się z tradycją imprez karnawałowych. Drugim najbardziej popularnym karnawałem na świecie, jest ten, który odbywa się w Santa Cruz de Tenerife, stolicy największej z Wysp Kanaryjskich. Obecnie Karnawał w Santa Cruz na Teneryfie aspiruje do wpisania go przez UNESCO na listę Dziedzictwa Ludzkości. Impreza karnawałowa trwa nawet przez kilka tygodnii, podczas których odbywają się parady grup tanecznych, muzycznych, kabaretowych oraz barwna kawalkada z kilkudziesięcioma platformami z muzyką i tancerzami. Niesamowicie wygląda również bieg na szpilkach.

Na Kanarach zwieńczeniem karnawału jest odczytanie listu zwiastującego pogrzeb… sardynki. Następnie odbywa się goteskowy pochód ze wszystkimi elementami od kadzideł, księży, zakonnic, zawodzących wdów i wdowców, na trumnach kończąc. Karnawał kończy spalenie kukły sardynki.

Zobacz VIDEO na naszym kanale YouTube:

Jeśli chcecie świętować ostatki według naszych rodzimych obyczajów to warto odwiedzić kilka sklepów z polskimi produktami na Wyspach Kanaryjskich.

W sklepie Delicias de Polonia na Teneryfie, oprócz pysznych, domowych wypieków, można też kupić tradycyjne polskie śledzie. W karnawałowy wtorek 21 lutego 2023 roku będzie czynny do godz. 14 sklep w Los Cristianos, natomiast będzie zamknięty ten, zlokalizowany w Playa San Juan.

Foto: FB / Delicias de Polonia

Polskie produkty są również dostępne w sklepie BG Booom w San Fernando na Teneryfie oraz w markecie „Aleman” na Lanzarote, a także w sieci niemieckiej marki „Lidl”, która jest obecna na kilku wyspach archipelagu.

Foto: Nakanarach.pl