KALIMA I SILNY WIATR

Aktualności

Nadal komplikuje się pogoda na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz pyłu znad Sahary, wzrosły też temperatury na archipelagu. Na Teide na Terneryfie z powodu silnego wiatru wstrzymano kursowanie kolejki górskiej.

Afrykańskiego pył po kilku dniach powoli opuszcza Wyspy kanaryjskie ze znaczną ilością zawieszonego pyłu i nienormalnymi jak na tę porę roku temperaturami, sięgającymi 30 stopni Celsjusza i aktywnymi ostrzeżenia pogodowe w prowincji Teneryfa.

Żółte ostrzeżenia pogodowe obowiązują na wyspach Teneryfa, La Palma, La Gomera i El Hierro w związku z silnymi podmuchami wiatru do 80 km/h i niesprzyjającymi warunkami na morzu, co oznacza, że ​​należy obserwować czerwone flagi i zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia do oceanu z powodu dużych fal, głębokich fal i silnych prądów.

Mgła spowodowana kalimą jest nadal obecna, jest gęstsza na wschodzie archipelagu (Lanzarote i Fuerteventura), a następnie staje się mniej gęsta na wyspach od Gran Canarii po najdalszą wyspę na zachodzie, El Hierro.

Od 13 kwietnia 2023 roku wiatr zmieni się w passat napędzany przez antycyklon Azorów, który stopniowo będzie usuwał mgłę znad wysp i nastąpi znaczny spadek temperatur z utrzymującymi się północno-wschodnimi wiatrami, aż do co najmniej 15 kwietnia 2023 roku.

Fot. Archiwum NaKanarach.pl