NAGRODZONE LOTNISKO

Ciekawostki Samoloty Turystyka

Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych ( ACI ) przyznała lotnisku El Hierro nagrodę jako „Najlepsze lotnisko w Europie” w kategorii obiektów obsługujących mniej niż dwa miliony pasażerów, wraz z wyróżnieniem „Lotnisko z najbardziej oddanym personelem w Europie”.

Infrastruktura wyspy El Hierro została nagrodzona już wczesniej – w 2019 i 2021 roku przez ACI jako najlepsze lotnisko w Europie w swojej kategorii za jakość swoich usług i została ponownie doceniona za zarządzanie za rok 2022.

Ponadto zdobył nagrodę w nowo utworzonej kategorii, która pod nazwą „Lotnisko z najbardziej oddanym personelem w Europie” jest wyrazem uznania dla oddania, życzliwości i uprzejmości personelu – wyjaśniła spółka zarządzająca hiszpańskimi lotniskami AENA.

Lotnisko El Hierro zostało również uznane przez Airports Council International za „Najlepsze środki higieny” w Europie, nagrodę otrzymaną za środki zdrowotne wdrożone przez AENA w całej sieci lotnisk podczas pandemii Covid-19.

Nagrody przyznawane przez ACI są częścią programu Airport Service Quality (ASQ), globalnego programu porównawczego w branży lotniskowej, który umożliwia testowanie usług oferowanych przez każde lotnisko i porównywanie ich z infrastrukturą o podobnej wielkości w pozostałej części świat.

Nagrody przyznawane są na podstawie wyników ankiet ASQ, które są przeprowadzane w ramach tego programu w celu zmierzenia postrzegania jakości usług przez pasażerów za pomocą kwestionariuszy, w których oceniają oni swoje doświadczenia na lotniskach w odniesieniu do aspektów takich jak dostęp, wyposażenie, życzliwość personelu, bezpieczeństwa i czasu oczekiwania w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Wszystkie uczestniczące porty lotnicze stosują dokładnie tę samą metodologię.

ACI zostało założone w 1991 roku w celu promowania współpracy pomiędzy portami lotniczymi i innymi partnerami ze świata lotnictwa, takimi jak IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) lub CANSO (Organizacja Międzynarodowych Dostawców Usług Żeglugi Powietrznej), w celu przyczynienia się do rozwoju bezpieczny, wydajny i przyjazny dla środowiska system transportu lotniczego. Obecnie zrzesza 712 członków, obsługujących 1925 lotnisk w 171 krajach.

Foto: Facebook/The Piper Pilot