ZDERZENIE PROMU Z KASZALOTEM

Aktualności

Dorosły, olbrzymi kaszalot został potrącony w czerwcu 2023 roku przez prom sieci Fred Olsen Express, podczas podróży z Agaete na Gran Canarii do Santa Cruz de Tenerife.

Portak Canarian Weekly poinformował, że biolog Amanhuy Duque Hernández był na pokładzie promu, który wypłynął z Gran Canarii napisał w mediach społecznościowych:

  • Pozostało około 20 minut, aby dostać się do Santa Cruz i byłem fotografując różne ptaki, walenie i kaszalota 200 metrów od łodzi, kiedy poczuliśmy silny cios. Kiedy spojrzałem wstecz, zobaczyłem brązową plamę krwi w ślad za promem i dorosłego kaszalota wymachującego z bólu na powierzchni wody.

Portal informuje, że Wyspy Kanaryjskie to miejsce, w którym dochodzi do największej liczby kolizji kaszalotów na świecie i jest to jedyne znane miejsce z populacją lęgową na północno-wschodnim Atlantyku.

W ciągu ostatnich dwóch dekad na Archipelagu ponad 80 waleni zderzyło się z różnymi łodziami, a w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił wzrost liczby kolizji, co zbiegło się z wprowadzeniem nowych szybkich tras promowych i wzrostem liczby rejsów .

Długość ciała samic wynosi 1040–1250 cm, a samcóow 1520–1920 cm; masa ciała samic dochodzi do 24 tys. kg, samców do 70 tys. kg.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne Archiwum NaKanarach.pl