ŚWIĘTO PATRONKI LA GOMERY

Obyczaje

9 października 2023 roku na kanaryjskiej La Gomerze odbyły się obchody związane z Nuestra Senora de Gadelupe z Puntallana, patronki wyspy.

Głównym wydarzeniem tych uroczystości jest pielgrzymka Puntallana la Gomera do małego kościóła pod wezwaniem Matki Boskiej z Gwadelupy. Obchodzone jest w poniedziałek po pierwszej soboty października, czyli w 2022 roku 3 października.

W środku sanktuarium znajduje się 25-centymetrowa figurka patronki la Gomery Gomery, Matki Boskiej z Guadelupe. Posąg odnaleziono w tajemniczych okolicznościach w jednej z jaskiń w XVI w. Na fikgurkę trafiła załoga żaglowca płynącego do Ameryki. Kapitan statku chciał zabrać ją do Ameryki, ale złe warunki pogodowe nie pozwoliły mu opuścić portu. Uznano to za znak i zaniesiono figurkę z powrotem do jaskini. Przed wypłynięciem statku kapitan zawiadomił burmistrza San Sebastian o tym, co zrobił z figurką, a ten w uroczystej procesji udał się do jaskini wraz z mieszkańcami miasteczka.

Od tego czasu, co pięć lat na początku października obchodzone jest święto Nuestra Seora de Guadalupe, na które do San Sebastian zjeżdżają tłumnie mieszkańcy z różnych zakątków wyspy.

Zgodnie z tradycją najpierw rybacy przywożą figurkę Matki Boskiej z sanktuarium łodzią do portu w San Sebastian, a później organizowana jest fiesta.

Foto: Facebook/La Isla de La Gomera