DZIEŃ KOLUMBA – ŚWIĘTO W HISZPANII

Obyczaje

12 października to najważniejsze święto narodowe w Hiszpanii. Określane jest też jako Dzień Kolumba czyli Fiesta Nacional de España. Jest to dzień wolny od pracy, a sklepy (za wyjątkiem turystycznych) są wówczas zamknięte. Sama postać Kolumba związana jest też z Wyspami Kanaryjskimi.

Krzysztof Kolumb w swojej dalekiej podróży zatrzymał się na Gran Canarii, ponieważ jego statek „La Pinta” wymagał naprawy steru i wymiany ożaglowania. Z Gran Canarii wraz z załogą popłynął na sąsiednią wyspę La Gomerę, skąd po zgromadzeniu zapasów w 1492 roku z portu San Sebastian de La Gomera rozpoczął swoją pierwszą podróż do Ameryki. To właśnie na tej wyspie otwarto Muzeum Krzysztofa Kolumba, Można zobaczyć tu zobaczyć wiele pamiątek, które zostawił., a także zwiedzić dom, w którym mieszkał słynny żeglarz oraz kościół, w którym modlił się o powodzenie swojej wyprawy. Z jednej ze studni studni Kolumb miał brać wodę na swoją długą podróż. Mieszkańcy La Gomery nazywają ją „Wyspą Kolumba” i  uważają go za honorowego obywatela.

Na Wyspach Kanaryjskich Kolumb ma swoje pomniki, a takze na jego cześć nazwano też ulice w wielu miastach. Na pomniku na Gran Canarii jego ręka wskazuje, gdzie są odkryte przez niego Ameryki.

Ten dzień to ważna data w historii Hiszpanii, pokazująca potęgę tego kraju, gdyż 12 października rozpoczęło się „spotkanie dwóch światów”, Europy i Ameryki, i to jest ich upamiętnienie. To właśnie 12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb przybył na wyspę Guarani na Bahamach po długiej wyprawie, „odkrywając obie Ameryki”.
Pierwsza uroczystość została zorganizowana 12 października 1935 r. w Madrycie. Jednak ten dzień został oficjalnie zatwierdzony dopiero w 1958 r. pod rządami dyktatora Francisco Franco.

Główne obchody odbywają się w stolicy kraju – Madrcie, gdzie tego dnia atrakcją jest parada wojskowa i pokazy lotnicze w centrum stolicy, z udziałem rodziny królewskiej, premiera rządu i innych przedstawicieli partii politycznych.

Foto: sejm.gov.pl

Jak czytamy na stronie sejm.gov.pl: walka o wyzwolenie Hiszpanii, zwana rekonkwistą, trwała osiem wieków. Zdobycie Grenady w 1492 r. to także rok odkrycia Ameryki w imieniu hiszpańskich królów katolickich przez Krzysztofa Kolumba. Hiszpania szczyt potęgi przeżywała w czasach wielkich odkryć geograficznych. Dalsze koleje losów, podobnie jak części innych państw w Europie, to przejmowanie hiszpańskiego tronu przez kolejno rodzące się europejskie potęgi, wojny, utrata kolonii, poprzez wojnę domową aż po pokojowy proces przechodzenia od dyktatury do demokracji parlamentarnej w latach 70. XX w.

Hiszpania ma w swojej historii ważny rys, który jest bliski narodowi polskiemu, wieki historii tego kraju związane są z chrześcjaństwem. Dzień 12 października to także święto Matki Bożej Pilar w Saragossie, która jeszcze za życia, ukazała się tam św. Jakubowi, na tym miejscu powstała świątynia. Madonna del Pilar jest patronką Hiszpanii oraz wszystkich krajów z kręgu kultury i języka hiszpańskiego. Na pewno Polaków i Hiszpanów łączą jeszcze: miłość do piłki nożnej, podobna emocjonalność oraz przywiązanie do rodziny i tradycji – informuje strona sejm.gov.pl.

Fot. nakanarach.pl