KOLEJNA AKCJA SZCZEPIEŃ NA KANARACH

Covid-19

16 października 2023 ruszyła kolejna akcja szczepień przeciwko grypie i nowym wariantom Covid-19 na Wyspach Kanaryjskich.

Teraz m.in. seniorzy, służby mundurowe i pracownicy służby zdrowia wzmocnią swoją ochronę przed Sars-Cov-2.

Osoby najbardziej narażone oraz seniorzy powyżej 60. roku życia, wraz z pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej, są grupą docelową kampanii szczepień przeciwko COVID-19, w której podawana będzie surowica dostosowana do podwariantu omikronowego XBB.1.5.

Ostatnim w ramach akcji będzie szczepienie przeciwko grypie 50 tys. zdrowych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. W przypadku najmłodszych w wieku od dwóch lat do 59 miesięcy szczepionka będzie podawana donosowo.

Departament Zdrowia przygotowywał tę kampanię szczepień od kilku tygodni, która jest bardziej skomplikowana ze względu na dużą ilość różnych rodzajów szczepionek do podania.

Zdaniem ekspertów szczepionki tracą swoją skuteczność w obliczu nowych wariantów COVID-19.

Również w tym samym czasie podawna jest szczepionka przeciw grypie.

Przy okazji rozpoczęto ochronę przed zapaleniem oskrzelików u dzieci w wieku poniżej sześciu miesięcy za pomocą przeciwciała monoklonalnego.

„Chociaż wirus syncytialny nie jest tutaj tak szkodliwy jak w mniej rozwiniętych krajach, są dzieci, które są przyjmowane i mogą skończyć na oddziale intensywnej terapii” – powiedział Pedro Garcia, ekspert epidemiologii.

Foto: Archiwum Gobierno de Canarias