WINTER PRIDE NA GRAN CANARII

Aktualności Imprezy

Gran Canaria co roku, w listopadzie staje się światową stolicą gejowskiej kultury. Na zimową imprezę przybywa ok. 50 tys. osób, w tym wielu Polaków. Nic dziwnego, bo Hiszpania należy do najbardziej tolerancyjnych krajów na naszym globie, a dyskryminacja jest tu karana. Jednak tegoroczna edycja zakończyła się małym skandalem, ponieważ jedna z głównych gwiazd zespół Snap! odmówił krótko przed imprezą udziału w tym wydarzeniu, tłumacząc się, że nie wiedział, że to koncert dla społeczności LGBT+.

Tegoroczny Winter Pride Maspalomas odbywa się w dniach 6-12 listopada 2023 roku na południu Gran Canarii. Tegoroczne hasło: „Pokaż swoje prawdziwe oblicze” zachęca uczestników do przyjścia w wybranych przez siebie kolorach.

– Doświadcz piękna Gran Canarii dzięki naszym występom na żywo, imprezom przy basenie, rejsom statkiem i Pride Walk. W Winter Pride Maspalomas wierzymy w tworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla wszystkich członków społeczności LGBTQ+, a także naszych sojuszników. Jesteśmy zaangażowani w promowanie równości, szacunku i zrozumienia, jednocześnie dobrze się bawiąc i celebrując naszą wyjątkową tożsamość – czytamy na stronie organizatora winterpride.com.

Tegorocznymi gwiazdami będą m.in. wieczorne występy w Centrum Handlowym Yumbo bardzo popularnej w Hiszpanii piosenkarek Cristiny Ramos (8 listopada) oraz gwiazd eurodance lat 90. Snap! (10 listopada – koncert odwołano) i Culture Beat (11 listopada).

ZOBACZ VIDEO I SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YOU TUBE:

Gwiazda tegorocznego Winter Pride zespół Snap! nie pojawiła się na zaplanowanym od wielu miesięcy koncercie. Sprawa zakończyła się skandalem.

– Cała odpowiedzialność spoczywa na piosenkarce Penny Ford. Kiedy miała być dziś w samolocie, poinformowała, że nie przyjedzie. Jako powód wskazała, że nigdy nie była poinformowana o szczegółach przedstawienia. Wskazała również, że odmawia lotu z określonym przewoźnikiem lotniczym. Wszystkie informacje zostały podane miesiące temu, rezerwacja została dokonana w lutym 2023 roku, a wszystkie informacje zostały przekazane trzy razy. Wypełniliśmy wszystkie zobowiązania umowne. Zaoferowaliśmy alternatywny lot, aby zespół mógł wziąć udział w imprezie. Ona odmówiła. Powiedziała kilka obraźliwych oświadczeń, których nie będziemy tu powtarzać. Bardzo nam przykro, że zawiedliśmy gości, którzy niecierpliwie czekali na ten występ. Z naszej strony, Snap! nie będzie już mile widziana w Winter Pride – informują organizatorzy.

Podczas tego wydarzenia nie brakuje też, jak co roku, pokazów Drag Queen, tancerzy erotycznych, imprez przy hotelowych basenach oraz rejsów statkiem. 11 listopada 2023 roku o godz. 15 odbyła się barwna parada na ulicach Playa del Ingles z Anenida de Tirajana do Centrum Handlowego Yumbo.     

Na tegoroczny Winter Pride na Gran Canarii przybyli między innymi Polacy z Poznania: blizniacy Hubert i Bartek wraz kolegą Szymonem.

Według szacunków organizatorów w tegorocznych wydarzeniach ma uczestniczyć prawie 50 tys. osób, z czego około 35 tys. pochodzi spoza archipelagu, głównie z krajów europejskich.

Nasi rodacy byli widoczni na tej imprezie w ostatnich kilku latach. Co roku pojawiają się tu z polską flagą, która regularnie powiewa na jednej z kilku platform podczas parady na ulicach popularnej miejscowości turystycznej Playa del Ingles na południu Gran Canarii. Dla odmiany Polska czwarty rok z rzędu została najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Nasz kraj zajął ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w najważniejszym ogólnoeuropejskim rankingu ILGA-Europe 2023, który badał poziom równouprawnienia osób LGBT+.

Nie każdy turysta wie, że na południu Gran Canarii zlokalizowano kilkanaście największych na Wyspach Kanaryjskich klubów dla gejów, a wstęp do nich mają wyłącznie mężczyzni.

– W badaniu ekonomicznym zleconym przez ProGay w 2018 r. obliczono, że geje pozostawili na tej kanaryjskiej wyspie średnią konsumpcję na osobę w wysokości 1800 euro. Według szacynkowych wyliczeń na rok 2023, wraz ze wzrostem cen, wydatki z pewnością wyniosą już 2000 euro. Dlatego organizacja szacuje wpływ ekonomiczny podczas tegorocznego Winter Pride Maspalomas na 70 milionów euro w ciągu jednego tygodnia – informuje kanaryjski dziennik Canarias7.

Hiszpania należy do najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie

Hiszpanie uczyli się tolerancji wobec osób o innej orientacji seksualnej latami. Za czasów dyktatora gen. Francisco Franco geje i osoby trans siedzieli w więzieniach. Wiele z nich zostało wysłanych do rolniczej kolonii w Tefii na Fuerteventurze do pracy przymusowej i ze stosowaniem kar fizycznych.

Obecnie homosekusaliści mają niemal te same prawa co heteroseksualni Hiszpanie, przy wsparciu lewicowego rządu Pedro Sáncheza. Wszelkie przejawy dyskryminacji są tutaj zakazane.

Hiszpania była trzecim krajem na świecie, w którym zalegalizowano w 2005 roku małżeństwa homoseksualne. A następnie adopcję dzieci przez osoby tej samej płci.

Prawo hiszpańskie gwarantuje zakaz dyskryminacji ze względu na orientację w wielu dziedzinach życia i zapisy pojawiły się w 1995 roku w kodeksie karnym.

W Hiszpanii nie ma natomiast żadnych przepisów przyznających prawo do azylu z powodu orientacji seksulanej. Jednak pierwsza sprawa, w której sąd przyznał takie prawo odbyła się w tym kraju w 2004 roku.

Dodatkowo geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej.

Osoby transpłciowe od 2007 roku nie muszą poddawać się operacji korekcji płci, aby ustanowić w metryce swoją właściwą tożsamość płciową.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl