GRUDNIOWE UPAŁY NA KANARACH

Aktualności

Mieszkańców Wysp Kanaryjskich znów zaskakuje pogoda i wysokie temperatury w grudniu, które były tu niespotykane od wielu lat.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) informuje, że Wyspy Kanaryjskie notują wzrost temperatur, począwszy od tego weekendu, przy czym temperatury będą wyższe niż zwykle w grudniu z powodu nadejścia ciepłych mas powietrza i kalimy (pyłu znad afrykańskiej Sahary).

Meteorolog AEMET na Wyspach Kanaryjskich David Suárez, opublikował prognozę przewidującą ogólny wzrost temperatur, począwszy od 10 grudnia 2023 r., a termometry w najbliższych dniach mogą osiągnąć nawet 28°C. Jednak nie oczekuje się, że ten wysoki skok temperatury, uważany za nietypowy w tej porze roku, będzie uzasadniał wprowadzanie ostrzeżeń przed upałami na archipelagu.

Przewiduje się, że w oczekiwanym okresie ciepłym niebo nad archipelagiem będzie przeważnie czyste, z możliwością wystąpienia w tym okresie zamglenia spowodowanego Kalimą, co może negatywnie wpływać na oczy i drogi oddechowe.

Z raportu AEMET, udostępnionego na ich profilach w mediach społecznościowych, wynika, że ​​temperatury w kontynentalnej części Hiszpanii mogą wzrosnąć nawet o 6° Celsjusza powyżej normy obowiązującej w grudniu. Tę anomalię pogodową porównuje się do warunków zwykle występujących w połowie i pod koniec października, ale nie prawie w połowie grudnia.

Według danych AEMET 11 i 12 grudnia mogą stać się najcieplejszymi dniami grudnia od rozpoczęcia pomiarów w 1940 roku.

Dlatego nawet w zimie na Wyspach Kanaryjskich można opalać się na plaży i kąpać w oceanie, bo średnia temperatura wody w grudniu wynosi ok. 21 stopni, a opady deszczu występują tu niezwykle rzadko. Ciepłe mają być też najbliższe noce z temperaturami powyżej 20 stopni.

Foto: NaKanarach.pl