TURYSTYCZNE REKORDY W ZIMIE

Ciekawostki Turystyka

Duże sieci hotelowe działające na Wyspach Kanaryjskich notują rekordowe obłożenie w drugiej połowie tego roku i spodziewają się, sądząc po poziomie rezerwacji już zarejestrowanych przez ich systemy, „bardzo dobrego” pierwszego kwartału 2024 roku. Na zimowy wypoczynek coraz liczniej wybierają archipelag także Polacy.

Popularna sieć Ashotel poinformowała, że ośrodki hotelowe i aparthotelowe w prowincji Santa Cruz de Tenerife osiągnęły poziom 83% rezerwacji na nadchodzący zimowy sezon wakacyjny, od 18 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r., wynika z zebranych danych, przeprowadzonych za pośrednictwem działu Obserwatorium Konkurencyjności i Zrównoważonego Rozwoju Turystyki. Liczby te przedstawiają potwierdzone rezerwacje, a nie przewidywane obłożenie.

W podziale danych na poszczególne wyspy archipelagu najwięcej turystów przyciąga La Palma (83,3%) i Teneryfa (83,2%). Również urokliwa La Gomera odnotowuje wysoki poziom zastrzeżeń (76,3%), natomiast jedna z najmniejszych wysp – El Hierro kontynuuje trend z ostatnich badań i wykazuje niższe wartości (43,1%).

Według prognoz obecny sezon zimowy (listopad-kwiecień) będzie w tym roku „wyjątkowy”. Niektóre hotele tych sieci odnotowują obecnie obłożenie w styczniu i lutym przekraczające 90%, a w marcu 2024 roku, kiedy na wielu wyspach odbywa się widowiskowy karnawał – 80%.

Według zebranych danych liczby te przekraczają poziomy historyczne zarówno pod względem zawodów, stawek, jak i dochodów. „Dzięki pozytywnym wynikom, jakie zaobserwowano w ostatnich miesiącach roku, w tym w długim grudniowym weekendzie, który trwał tu w dniach 6-8 grudnia 2023 r., perspektywa skupia się na wyjątkowym sezonie w destynacji” – mówią przedstawiciele sieci Meliá Hotels. W grudniu obłożenie jej hoteli przekracza 80%-85%. Jego sprzedaż przekroczyła sprzedaż z 2022 roku o 15%, a cena wzrosła o 14%. Teneryfa i Fuerteventura to wyspy o największej sile przyciągania ze wzrostem rezerwacji odpowiednio o 20% i 23%.

W podobnej sytuacji znajduje się sieć Barceló Hotel Group, której rezerwacje na pierwszy kwartał 2024 roku kształtują się w zależności od obiektu od 40% do 50% i są o tej porze wyższe niż te z ubiegłego roku.

Regionalny dyrektor handlowy Barceló Hotel Group na Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Wyspy Zielonego Przylądka, Juan Francisco Hernández, podkreśla, że ​​listopad i grudzień są dla sieci rekordowymi miesiącami, a liczby nigdy wcześniej nie były widziane. 

Sieć Riu Hotels & Resorts potwierdza, że ​​przekroczyła swoje rekordowe poziomy zarówno pod względem obłożenia, jak i stawek, w obliczu silnego i stabilnego popytu, który na razie nie wykazuje oznak słabości. 

Duże sieci lokalne, takie jak Cordial Hotels & Resorts również odnotowują rekordowe wyniki w tych miesiącach na koniec 2023 r., a ich obłożenie w 2024 r. w niektórych obiektach w styczniu i lutym przekroczy 90%. Dyrektor generalny Nicolás Villalobos podkreśla, że przy dobrym rozwoju turystyki na Wyspach Kanaryjskich zostaną osiągnięte na archipelagu rekordy obłożenia i dochodów. Jego zdaniem jednej strony to postcovidowy priorytet podróżowania i zdobywania doświadczeń pomimo niepewności i inflacji. Z drugiej strony niestabilność, jaką konflikt izraelski rozprzestrzenia się na inne pobliskie miejsca docelowe, takie jak Egipt i te z elementem arabskim, takie jak Tunezja i Turcja. 

Minister turystyki i zatrudnienia rządu Wysp Kanaryjskich Jessica de León podczas sesji plenarnej parlamentu Wysp Kanaryjskich zwróciła uwagę, że po wzroście turystyki brytyjskiej o 15% w 2023 r., oczekuje się, że w 2024 r. wzrośnie ona o 8%, przy wydatkach większych o 32% w porównaniu do 2019 roku. Brytyjska turystyka ma na archipelagu przyciąga aż 35% odwiedzających (w 2023 roku ponad 4,7 mln turystów). Według danych spółki Aena, zarządzającej wszystkimi hiszpańskimi lotniskami oraz Rządu Wysp Kanaryjskich, na dalszych pozycjach są Niemcy, Irlandczycy, Włosi, Holendrzy, Francuzi, Belgowie. W zestawieniu na 8. miejscu znaleźli się Polacy, którzy także coraz liczniej przybywają na ten najcieplejszy w zimie zakątek w Europie z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza. W 2023 roku Wyspy Kanaryjskie odwiedziło ponad 273 tys. naszych rodaków (w 2022 roku – ponad 228 tys.). Polacy w kolejności najchętniej odwiedzali w 2023 r.: Teneryfę (123 tys. osób), Fuerteventurę (73 tys.), Gran Canarię (53 tys.), Lanzarote (19 tys.), La Palma (2 tys.).

Fot. NaKanarach.pl