ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE W HISZPANII

Aktualności Obyczaje

Święto Trzech Króli obchodzone co roku 6 stycznia jest ważniejszym wydarzeniem dla katolickich Hiszpanów niż Wigilia i Boże Narodzenie. Dzieci dostają prezenty dopiero na początku nowego roku. Także tradycyjna polska choinka ma tu mniejsze znaczenie. Ale magię świąt Bożego Narodzenia można poczuć tu niemal na każdym kroku.

W Wigilię na Wyspach Kanaryjskich można spotkać w ciągu dnia ludzi w czapkach lub strojach Mikołaja na plaży. Tutaj nadal jest ciepło i można się z powodzeniem opalać i kąpać w Oceanie Atlantyckim, gdzie woda ma temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza. Dla porównania latem polski Bałtyk ma średnio 18 stopni Celsjusza.

Na Wyspach Kanaryjskich pierwsza gwiazdka pojawia się dopiero ok. godz. 18:30 czasu lokalnego, czyli 19:30 czasu polskiego.

W Wigilię, znaną jako Nochebuena (tłum. Noc Dobra) rodzinne świętowanie w kanaryjskich domach rozpoczyna się dopiero późnym wieczorem od uroczystej kolacji. Nie serwuje się tu – jak w Polsce -12 potraw. Dla wielu Hiszpanów to normalny dzień pracy, a niektóre sklepy są czynne do wieczora. W tym kraju bardziej celebrowany jest następny dzień, czyli Boże Narodzenie. Nie poszczą oni w Wigilię i normalnie jedzą mięso. Podczas wieczerzy wigilijnej czy świątecznego obiadu w Hiszpanii, a także na Wyspach Kanaryjskich oddalonych od Półwyspu Iberyjskiego o prawie 1,5 tys. km jedną z głównych potraw jest pieczone prosie lub królik w sosie salmorejo oraz indyk lub jagnięcina. A jak na kanaryjską kuchnię przystało podawany jest z małymi ziemniakami (papas arrugadas).  Na świątecznym stole znajdziemy też wędliny, sery, krewetki i inne owoce morza. Rolę opłatka pełni tzw. turron, czyli mieszanka nugatu, składająca się między innymi z miodu, orzechów i migdałów.

Dzieci dostają prezenty dopiero 6 stycznia. Dzień wcześniej na ulicach można spotkać osoby przebrane za Trzech Króli, jeżdżących samochodem i rozdających np. cukierki. Organizowane są też barwne korowody. W Hiszpanii nie obchodzi się Mikołajek 6 grudnia.     

Tutaj bardziej popularna niż przystrojona kolorowymi bombkami, łańcuchami i lampkami choinka jest Szopka Betlejemska. W niej najbardziej popularną postacią jest słynny „El Caganer”. Wikipedia pisze, że „zwykle ukryta jest w kącie, za krzakiem, gdzie się wypróżnia. Powszechnie uważa się, że El Caganer swoimi odchodami użyźnia ziemię, dlatego jest uważany za symbol dobrobytu i powodzenia na następny rok. Ta tradycja jest w pełni akceptowana przez Kościół. Umieszczenie tej postaci w szopce ma przynosić szczęście i radość, niezastosowanie się do tradycji pociąga za sobą nieszczęście.” 

Już mniej więcej od połowy października na ulicach wielu kanaryjskich miast zaczęto wieszać ozdoby świąteczne, które pojawiły się także w domach na archipelagu.

Podczas świąt Bożego Narodzenia w 2023 roku synoptycy prognozują w kurortach turystycznych na Wyspach Kanaryjskich dobrą pogodę, z lekkim zachmurzeniem, ale z przewagą słońca z temperaturą w dzień powyżej 20-21 stopni Celsjusza, a w nocy ok. 17-18 stopni.

Foto: nakanarach.pl