POWITANIE NOWEGO ROKU W HISZPANII

Aktualności

Na Wyspach Kanaryjskich i na kontynentalnej Hiszpanii w wielu miejscach mieszkańcy hucznie witają Nowy Rok, ale publiczne imprezy zaczynają się czasem później niż w Polsce. Tradycją jest też jedzenie o północy winogron.

Pod koniec XIX wieku wśród zamożnych mieszkańców stolicy Hiszpanii istniał zwyczaj, że w trakcie trwania kolacji sylwestrowej spożywano winogrona i popijano je szampanem.

Grupa mniej zamożnych mieszkańców Madrytu, chcąc wyśmiać ten obyczaj, spotkała się na placu zwanym Puerta del Sol, aby o północy starego roku zjeść winogrona przy uderzeniach zegara, które zwiastują początek Nowego Roku.

Na początku stycznia 1897  roku w gazecie pt. El Imparcial ukazał się artykuł o znamiennym tytule „Las uvas milagrosas” czyli „Cudowne winogrona”Opisano w nim importowany z Francji zwyczaj, który zagościł także w Hiszpanii. Gazeta informowała też o okrzykach zebranego tłumu na sam koniec: “Jeszcze rok więcej”!

Tradycja nakazuje spożyć winogrona na placu Puerta del Sol w Madrycie, ale od 1903 roku winogronowy zwyczaj stał się też powszechny na kanaryjskiej Teneryfie, a niewiele później w całej Hiszpanii. Wówczas również niższe klasy społeczne, które na początku był sceptyczne i wyśmiewały się z zamożnych ludzi i z ich ekstrawaganckich pomysłów, same rozpoczęły witanie nowego roku z winogronami.

W sylwestrową noc przy najsławniejszym hiszpańskim zegarze na placu Puerta del Sol w Madrycie najpierw opuszcza się złota kula, następnie słychać cztery uderzenia, które są odpowiednikami kwadransów, a dopiero później następuje 12 właściwych uderzeń i to właśnie wtedy trzeba zacząć jeść winogrona. Tempo i rytm spożywania pojedynczych gron nadają uderzenia zegara.  W ostatnich latach wiele kanałów telewizyjnych w Hiszpanii zamieszcza podpowiedź, jak i kiedy należy jeść winogrona, często umieszczając i oznaczając na ekranie cyfry od 1 do 12.

W roku 1909 rolnicy z hiszpańskiego regionu Alicante, którym wyjątkowo obrodziły te owoce podarowali ich nadmiar na powitanie Nowego Roku. Z kolei tegoroczne zbiory winogron na kanaryjskiej wyspie Lanzarote wyniosły 3,2 mln kilogramów tych owoców, o milion więcej niż w 2022 r. i były jednymi z najbardziej obfitych w ostatnim czasie. Sprzyjały temu korzystne warunki pogodowe, w tym opady deszczu w lutym i marcu 2023 roku na Wyspach Kanaryjskich, które znacząco przyczyniły się do tego kluczowego dla branży winiarskiej momentu.

Na Wyspach Kanaryjskich sylwestrowe imprezy zaczynają się później niż w Polsce. Najpierw mieszkańcy spotykają się o północy na plaży, otwierają szampany i składają sobie życzenia.

Występy muzyczne w wielu miejscach zaczynają się dopiero kwadrans po północy, np. w San Fernando na południu Gran Canarii.

Foto; NaKanarach.pl