RODZINNA TRAGEDIA W OCEANIE

Aktualności

O tym, jak niebezpieczny i zdradliwy może być Ocean Atlantycki przekonali się ojciec z synem podczas wakacji na kanaryjskiej Fuerteventurze.

Do rodzinnego dramatu doszło 2 stycznia 2024 r. w miejscowości w La Pared w gminie Pájara na kanaryjskiej Fuerteventurze. Ojciec próbował ratować tonącego syna.

Służby ratunkowe informują, że na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury zginął 44-letni mężczyzna, który próbował ratować przed utonięciem swojego 19-letniego syna.

Do wypadku doszło na urokliwej plaży Playa del Viejo Rey.

Ratownik biorący udział w akcji poszukiwawczej powiedział jednej z lokalnych gazet:

– Młody chłopak wpadł w kłopoty podczas kąpieli. Następnie ojciec mężczyzny wraz z inną osobą weszli do wody, aby pomóc synowi. Jako pierwszy dotarłem do syna i udało mi się mu pomóc, aby mógł samodzielnie wydostać się z wody. Następnie popłynąłem do ojca i drugiej osoby i udało mi się dotrzeć do nich żywych. Obaj chwycili moją deskę ratunkową, a ja próbowałem dopłynąć z nimi do brzegu. Ojciec ciągle do mnie mówił: Ratuj mojego syna, ratuj mojego syna!, a ja mu powiedziałam, że jego syn jest już bezpieczny. W drodze powrotnej na plażę przez fale ojciec stracił siły, aby utrzymać się deski ratunkowej. Zapadł się pod wodę i nie mogłem go już znaleźć”.

Ciało ojca udało się odnaleźć dzięki obserwacji z helikoptera.

Ocean Atlantycki w okolicach Wysp Kanaryjskich bywa bardzo niebezpieczny. W ostatnim czasie zdarzało się, że fale i prądy morskie wciągały kąpiących się do wody. Prądy morskie bywają tu bardzo silne, a ocean może być niebezpieczny podczas kąpieli i wir wodny, nawet blisko brzegu może wciągnąć lub przewrócić człowieka

Według danych służb ratunkowych w 2023 r. w pobliżu archipelagu utonęło prawie 50 osób. Ponad połowę śmiertelnych przypadków zanotowano na Gran Canarii i Teneryfie.

Tymczasem 48-letni Polak utonął pod koniec stycznia 2022 roku na kanaryjskiej Fuerteventurze.

Do tragedii doszło na urokliwej plaży Cofete w środkowej części wyspy. To osłonięta skalistymi klifami szeroka, piaszczysta plaża nad krystaliczną wodą. Opisywana jako idealne miejsce do relaksu i podziwiania widoków. Telewizja Canaria poinformowała, że do tragedii doszło, gdy w morzu ojciec kąpał się z nieletnim synem. Telewizja, powołując się na konto X (dawniej Twitter) służby ratownictwa morskiego, podała, że 48-latek, który utonął był obywatelem Polski

Zdaniem służb ratownictwa morskiego, średnio co kilka dni odnotowywane są na archipelagu przypadki ratowania osób porwanych przez fale. Wynika to niskiej świadomości turystów oraz brawury i nieprzemyślanych zachowań.

Imigracyjny szlak kanaryjski dzielący Kanary od Afryki o niespełna 200 km uchodzi za najniebezpieczniejszy na świecie właśnie ze względu na silne prądy morskie. W ciągu ostatnich 5 lat zginęło tu ponad 6 tys. osób, które chciały przedostać się tą trasą do Europy.  

Fot. Archiwum NaKanarach.pl