NIEZWYKŁE OSTRZEŻENIE PRZED POŻAREM LASÓW

Aktualności

Niespotykanie jak na styczeń na Wyspach Kanaryjskich wysokie temperatury spowodowały, że regionalny rząd autonomiczny ogłosił alert dotyczący ryzyka pożarów lasów na wyspach Gran Canaria, Teneryfa, El Hierro, La Palma i La Gomera. To pierwszy taki przypadek o tej porze roku na tym rajskim archipelagu.

Alert obowiązuje na archipelagu od 24 stycznia 2024 roku, od godz. 9:00. Po raz pierwszy w historii taki przypadek został ogłoszony w styczniu, gdziekolwiek na archipelagu składającym się 7 większych i 6 małych wysp.

Prognoza Met Office wskazuje na napływ bardzo suchego i ciepłego saharyjskiego powietrza z niezwykle wysokimi temperaturami, jak na tę porę roku oraz wilgotnością względną poniżej 30% na obszarach leśnych i umiarkowanymi wiatrami ze wschodu na południowy wschód z silnymi porywami od 60 do 90 km/h. Temperatura ma wzrosnąć do 26 stopni Celsjusza w cieniu.

W związku z tymi warunkami istnieje „umiarkowane ryzyko” poważnego pożaru lasu według ostrzeżeń Rządu Wysp Kanaryjskich oraz zmienne ryzyko pożaru lasu, wahające się od umiarkowanego do ekstremalnego według Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET).

Dlatego Rząd Wysp Kanaryjskich zalecił, aby mieszkańcy podjęli wszelkie możliwe środki ostrożności, aby uniknąć wybuchu pożaru np. nie wyrzucać zapalonych niedopałków papierosów ani zapałek oraz unikanie pozostawiania śmieci w górach, zwłaszcza czegokolwiek, co może spowodować pożar, np. szklanych przedmiotów, a także nie rozpalać ognisk i grilli.

Ponadto biwakowanie nigdy nie powinno odbywać się poza wyznaczonymi obszarami, szczególnie w odległych obszarach o ograniczonym dostępie dla straży pożarnej. W przypadku zauważenia dymu na terenie górzystym należy natychmiast zadzwonić pod numer 112 w celu zgłoszenia zdarzenia i podania jak najdokładniejszej lokalizacji miejsca obserwacji.

Tymczasem na Wyspach Kanaryjskich trwa odbudowa po trzech poważnych pożarach lasów, które latem 2023 r. wybuchły na archipelagu (Gran Canaria, La Palma i Teneryfa). Najpoważniejsze zniszczenia zanotowano na Teneryfie, gdzie pożar lasu na terenie Parku Narodowego Teide objął obszar prawie 50 km obwodu, a ewakuowano ponad 26 tys. osób. Kolejny, ale mniej poważny pożar lasu na tej wyspie strażacy gasili w październiku 2023 r.

Do tej pory trwa odbudowa zniszczeń, a niektóre szlaki na najwyższy szczyt Hiszpanii – Teide są nadal zamknięte dla turystów.

Nasz artykuł także na stronie Wirtualna Polska:

https://turystyka.wp.pl/s/nakanarach-pl/nawet-26-stopni-w-cieniu-alert-na-europejskich-wyspach-6988163278064448a?utm_source=combreak

Fot. Zdjęcie ilustracyjne – Archiwum / Bomberos de Tenerife