Sporo problemów z prawem mogą mieć osoby, które w ostatni weekend lutego 2024 roku poszukiwały pieniędzy ukrytych w piasku na słynnych wydmach Maspalomas na południu Gran Canarii.
Dochodzące do prawie 20 metrów wysokości wydmy Maspalomas są jedną z największych atrakcji Wysp Kanaryjskich. Nic dziwnego, że każdego dnia przyciągają wielu turystów, którzy przy okazji niszczą i zaśmiecają ten teren. Stały się one też miejscem, na których powstały „dzikie” plaże dla naturystów.
Wydmy stanowią też spore wyzwanie podejmowane przez influencerów, którzy czasami sięgają skrajności w pogoni za „lajkami” i obserwującymi ich profile w mediach społecznościowych.
Jeden z influencerów ściągnął prawie 50 osób na wydmy Maspalomas na Gran Canarii, oferując przybyszom całkiem spore pieniądze. Jak poinformowała kanaryjska gazeta Tiempo de Canarias influencer zakopał w piasku 1000 euro na terenie specjalnego i ściśle chronionego Rezerwatu Przyrody w Maspalomas, a jego fani masowo zaczęli gromadzić się z łopatami, aby odkopać i znaleźć ukryte pieniądze. Bo cała kwota miała trafić do zwycięzcy.
Zdjęcia i fala krytyki pojawiły się w wielu mediach społecznościowych wraz z licznymi skargami dotyczącymi zniszczeń, jakie mają miejsce w tym miejscu na południu Gran Canarii.
Zaangażowane w poszukiwanie pieniędzy osoby całkowicie zlekceważyły fakt, że jest to obszar ściśle chroniony i mogły spowodować negatywny wpływ na środowisko naturalne.
W obliczu tej sytuacji urzędnicy z Gran Canarii poinformowali, że pilnie wysłali w ten rejon agentów ds. ochrony środowiska, aby zbadali incydent i przygotowali zawiadomienie do miejscowej policji i prokuratury. Urząd Gran Canarii potwierdził, że nałożył karę w wysokości 600 euro na organizatorów wydarzenia muzycznego, którzy wykorzystali influencerów i zakopaną teczkę z 1000 euro w rezerwacie przyrody Wydm Maspalomas w celu reklamowania i promowania swojego wydarzenia.
Wydmy Maspalomas zostały wyznaczone jako Chroniony Obszar Przyrodniczy w kategorii Specjalnego Rezerwatu Przyrody od 1994 r., chociaż początkowo uznano je za obszar chroniony w 1987 r. To rozległe morze piasku położone jest na południu wyspy Gran Canaria i obejmuje około 404 ha.
Rada wyspy Gran Canaria oraz Rada Gminy San Bartolomé de Tirajana, na terenie której są te okazałe wytwory natury przygotowały kilka lat temu długofalowy Plan Ochrony Środowiskowej Wydm Maspalomas, który zakłada naturalną odnowę ekosystemu wydmowego oraz obejmuje wytyczenie 8 kilometrów tras i ścieżek biegnących przez rezerwat wyznaczonych słupkami.
Celem planu ochrony tego obszaru nie jest zakazanie dostępu do Specjalnego Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas, lecz uporządkowanie poruszania się po tym terenie odpowiednio wytyczonymi ścieżkami i trasami w celu ochrony i poszanowania środowiska. Jak informuje oficjalny portal turystyczny grancanaria.com od kilku dziesięcioleci coraz bardziej widoczne staje się pogorszenie stanu systemu wydmowego na tym terenie wraz z ciągłą utratą piasku, głównie z powodu procesów urbanistycznych i wpływu działalności człowieka, co zmieniło dynamikę wiatru oraz wydm. Szacuje się, że co roku dochodzi do utraty około 45 000 metrów sześciennych piasku trafiającego na dno morskie. Spowodowało to niekontrolowany wzrost roślinności w głębi obszaru, co zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez wydmy i powiększa obszary erozji, wpływając na ich różnorodność biologiczną i wywierając bardzo negatywny wpływ na zwierzęta i rośliny żyjące na tym obszarze. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, rezerwat wydmowy Maspalomas może zniknąć w czasie krótszym niż jedno pokolenie.
Przestrzegania przepisów w tym miejscu pilnuje specjalnie powołana straż obywatelska (Medio Ambiente), która upomina i karze mandatami niesfornych turystów, którzy nie chodzą wyznaczonymi ścieżkami. Jednak codziennie na wydmy wchodzą setki osób, a strażników na ten olbrzymi obszar jest tylko kilku.
Na wydmach w Maspalomas warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Należy zawsze chodzić po wskazanych obszarach i wyznaczonych w nich ścieżkach
- Trzeba przestrzegać zasad wynikających z oznakowania i tablic informacyjnych
- Nie wolno używać kamieni lub innych elementów do tworzenia struktur zmieniających krajobraz
- Należy szanować zwierzęta i rośliny
- Zakazane jest biwakowanie
Czytaj także nasz artykuł na stronie Wirtualna Polska:
Foto: Tiempo de Canarias