LATO W PRZEDWIOŚNIU NA KANARACH

Aktualności

Temperatury na Wyspach Kanaryjskich są dalekie od popularnego określenia „wyspy wiecznej wiosny”. W miniony weekend słupek rtęci na termometrach na archipelagu przekroczył 30 stopni Celsjusza, co jest wartością bardziej dla sezonu letniego. Tymczasem kolejne miasto na Teneryfie wprowadziło drastyczne ograniczenia w używaniu wody z powodu wyjątkowo ciepłej zimy i postępującej suszy.

Od kilku miesięcy te rajskie wyspy zmagają się z suszą i wysokimi temperaturami, którch nie spotykano tu w sezonie zimowym od 1961 roku. W połowie marca 2024 roku kolejne miasto na Teneryfie Icod de los Vinos na północy wyspy wprowadziło ograniczenia zużycia wody. Burmistrz miasta, Javier Sierra poinformował ograniczenia te mają na celu gwarantowanie dostaw wody do mieszkań i zakładów. Zakazy objęły podlewanie ogrodów, sadów, drzew, terenów zielonych i sportowych o prywatnym charakterze. Zabronione jest też napełnianie basenów i fontann bez działającego systemu odzysku lub zamkniętego obiegu wody. Nieprzestrzeganie tego zakazu może doprowadzić do przerw w dostawie wody do mieszkańców.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) informowała w miniony weekend o zamgleniu spowodowanym kalimą (drobny pył znad afrykańskiej Sahary i ciepłe masy powietrza) na wschodnich wyspach i temperaturach przekraczających 30 stopni na Lanzarote i Fuerteventurze, które szczególnie – obok Teneryfy – licznie odwiedzają Polacy.

Rząd Wysp Kanaryjskich ogłosił stan przedalarmowy w związku mgłą, która w ciągu najbliższych kilku dni może mieć wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza tych cierpiących na choroby przewlekłe lub choroby układu oddechowego, Władze zaapelowały dla mieszkańców, aby z tego powodu zamykać drzwi i okna, unikać wychodzenia na zewnątrz oraz uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Zawiesina pyłu przyczynia się do wysuszenia dróg oddechowych i w wielu przypadkach może powodować zaostrzenie stanów lub objawów związanych z chorobami układu oddechowego np. astma, osoby z przewlekłą chorobą obturacyjną (POChP), co może zwiększyć w niektórych przypadkach liczbę wizyt na pogotowiu i hospitalizacji.

Narażenie na to zanieczyszczenie może powodować dyskomfort w klatce piersiowej, kaszel, kołatanie serca, zmęczenie lub zwiększoną podatność na infekcje dróg oddechowych oraz podrażnienie oczu.

Od 18 marca 2024 roku synoptycy progonozują na Wyspach Kanaryjskich prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnie bardzo silnych podmuchów wiatru na południowo-wschodnich i zachodnich zboczach wysp górskich oraz występowania okresów zachmurzenia na północy wysp, a także na północy i zachodzie Lanzarote i Fuerteventury. Dodatkowo nadal może być zamglenie spowodowane kalimą i spadek temperatur nie przekraczających 23 stopnie Celsjusza w cieniu. W słońcu może być o kilka stopni więcej.

Foto: Nakanarach.pl