WIELKANOCNE POTRAWY W HISZPANII

Obyczaje

Dla Hiszpanów święta wielkanocne to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku, ponieważ aż 70 % mieszkańców to katolicy. Zwyczaje i potrawy świąteczne w tym kraju nieco różnią się jednak od tych, znanych w Polsce. W tym roku skosztuje ich osobiście Marcin Prokop, który ten czas spędza na rajskiej Teneryfie.

Na rajskich Wyspach Kanaryjskich obchody Wielkanocy zaczęły się już od Niedzieli Palmowej i spektakularnych procesji. Wówczas członkowie bractw ubrani w historyczne stroje niosą wielkie platformy z figurami Matki Boskiej, Jezusa albo świętych. Towarzyszą im pokutnicy, nazywani capirotes.

Śmierć Chrystusa niesie ze sobą smutek, ale zmartwychwstanie to już dobra nowina, dlatego Hiszpanie kładą nacisk na tę radosną stronę Świąt Wielkiej Nocy.

Znany prezenter mówił w Wielką Sobotę w telewizji śniadaniowej „Dzień Dobry TVN” o potrawach i zwyczajach świątecznych na Wyspach Kanaryjskich oddalonych od Polski o ponad 4 tys. km. Z poczuciem humoru napisał nieco przewrotnie na Facebook,u: „pozdrawiam z łodzi” dołączając zdjęcie.

Foto: Facebook/Marcin Prokop

Marcin Prokop ubrany w hawajską koszulę z palmami opowiadał w telewizji o widowiskowych procesjach, które pojawiąją się w wielki piątek i sobotę na ulicach największaych kanaryjskich miast. Podczas uroczystości Alhambra de Sal uczestnicy procesji idą po dywanach solnych, posypanych też płatkami kwiatów, a w czasie La Rama de Adeje na południu Teneryfy uczestnicy zebrali gałęzie i wraz nimi powitali Jezusa w Kościele.

Popularna w Polsce biała kiełbasa jest dostępna w niektórych hiszpańskich sklepach, ale nie jest traktowana jako danie na wielkanocny stół.

– Ja też będę mieć na naszym stole białą kiełbasę – mówił Marcin Prokop.

Hiszpanie nie jedzą pączków w „tłusty czwartek”, lecz dopiero na Wielkanoc. Słodkości nazywają się buñuelos, czyli małe pączki wypełnione kremem waniliowym.

Innym przysmakiem świątecznym jest Torrija, czyli kromki czerstwego chleba, maczane w mleku, z jajkiem i cukrem, oraz obsmażone na głębokim tłuszczu. Czasem podawane są z miodem, polewą czekoladową, posypane cukrem z cynamonem albo polane winem.

Głównym daniem podawanym podczas Wielkanocy jest Potaje de garbanzos, czyli bezmięsny gulasz z ciecierzycy. Jest robiony na kilka sposobów np. z dorszem, szpinakiem lub dynią.

Innym popularnym wielkanocnym przysmakiem jest Mona de Pascua, co można przetłumaczyć jako wielkanocna małpka. Na stole nie może też zabraknąć Arroz con leche (ryż z mlekiem) i Leche frita, czyli gęstego budyniu z mleka, jajek i mąki kukurydzianej (np. popularna na Wyspach Kanaryjskich mąka o nazwie Gofio).

Na Wielkanoc Hiszpanie podają także hornazo, czyli ciasto z jajkiem, serwowane na dwa sposoby: w formie wytrawnej (nadziewane chorizo lub wołowiną) lub na słodko (z nadzieniem migdałowym).

W tym kraju nie maluje się pisanek na święta wielkanocne, ani nie oblewa się nikogo wodą podczas Śmigusa-Dyngusa.

Podczas świąt od 31 marca do 1 kwietnia 2024 roku na Wyspach Kanaryjskich osłabnie front szkwałowy Nelsona, powodujący niestabilność pogodową i opady deszczu na Półwyspie Iberyjskim i Balearach oraz na Kanarach. Możliwe są też spadki temperatur na archipelagu średnio do 19-21 stopni Celsjusza i wiatr.

Foto: Ayuntamiento de Adeje (Urząd Gminy w Adeje)