FAŁSZOWALI DOKUMENTY DLA MIGRANTÓW

Aktualności Interwencje

Policji krajowa w Hiszpanii poinformowała, że zlikwidowała, gang który dostarczał fałszywą dokumentację nieletnim afrykańskim imigrantom z Wysp Kanaryjskich i aresztowano 7 osób.

Według ustaleń śledczych nieletni przypłynęli na kanaryjską wyspę Lanzarote łodzią i trafili do różnych ośrodków na Gran Canarii, a następnie stamtąd uciekli i skontaktowali się z obywatelami Maroka (oddalonego od Kanarów o ok. 200 km), którzy zaoferowali im możliwość dotarcia na Półwysep Iberyjski. Osoby zaangażowane w przestępczy proceder odebrały nieletnim fałszywą dokumentację po tym, jak wykorzystali ją do podróży na kontynent. Tam nieletni zgłosili się do policji krajowej, która w Hiszpanii zajmuje się rejestracją cudzoziemców, aby móc ponownie wejść do ośrodków dla imigrantów.

Marokański gang wykorzystał niepewną sytuację azylową, w której znaleźli się nieletni z Afryki, w celu osiągnięcia zysku. Krewni nieletnich zapłacili osobom z gangu od 1000 do 2000 euro za osobę.

Śledczy ustalili, że osoby zaangażowane w przestępczy proceder zapewniły nieletnim imigrantom fałszywą dokumentację i bilety podróżne, do których wykorzystali biura podróży i centra telefoniczne krewnych. Członkowie organizacji płacili za rezerwacji za te loty. Następnie zatrzymani zabierali nieletnim fałszywą dokumentację po przybyciu na Półwysep, pozostawiając ich własnemu losowi.

Dochodzenie policji krajowej (Policia Nacional) zakończyło się aresztowaniem siedmiu osób w hiszpańskiej Murcji za przestępstwa związane z fałszywą dokumentacją, zachęcaniem do nielegalnej imigracji, przeciwko prawom cudzoziemców i członkostwem w organizacji przestępczej.

W Hiszpanii przeprowadzono przeszukania trzech lokali oraz skonfiskowano 5500 euro w gotówce, sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, marokańskie paszporty i inną dokumentację.

Ponad 16 tys. nielegalnych imigrantów przybyło w tym roku z oddalonej o niespełna 200 km Afryki na Wyspy Kanaryjskie, czyli pięć razy więcej niż w tym samym okresie w 2023 r.

Foto: Zdjęcie ilustracyjne – Archiwum Policia Nacional