TRZĘSIENIE ZIEMI ODCZUWALNE W BUDYNKACH

Aktualności

GRAN CANARIA: Poważniejsze trzesienie ziemi pojawiło się wieczorem, 10 września 2024 roku na rajskiej wyspie Gran Canaria, którą odwiedzają także co roku tysiące turystów z Polski.

Według raportu National Geographic Institute (IGN) wstrząs nastąpił o godz. 19:20 na głębokości 20 kilometrów i był odczuwalny na większości obszaru północnej Gran Canarii, osiągając intensywność IV w Europejskiej Skali Makrosejsmicznej. Pojawił się u wybrzeży północnej części wyspy Gran Canaria, w pobliżu miejscowości Santa María de Guía, gdzie odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,8. Było odczuwalne, w zależności od stopnia intensywności jedynie w północnej i wschodniej części wyspy. Nie objęło natomiast turystycznych kurortów na południu Gran Canarii, oddalonych od epicentrum o około 60 km.

Ten poziom oznacza, że ​​trzęsienie ziemi było odczuwalne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a ludzie zgłaszali, że wstrząsały nimi wibracje, które opisywali jako umiarkowane.

Drżenie spowodowało lekkie drżenie naczyń, szkła, okien i drzwi, a wiszące przedmioty lekko się kołysały. W kilku przypadkach lekkie meble mogły się widocznie potrząsnąć, a także odnotowano niewielkie skrzypienie w konstrukcjach budynków.

Nie zgłoszono żadnych poważnych incydentów ani uszkodzeń budynków, ale linia alarmowa służb ratunkowych 1-1-2 Canarias otrzymała wiele telefonów po trzęsieniu ziemi. Władze lokalne nadal uważnie monitorują sytuację.

Warto dodać, że drżenie o sile od 3 w skali Richtera może być odczuwalne w pomieszczeniach, zwłaszcza na wyższych piętrach budynków, ale wiele osób nie kojarzy tego faktu z trzęsieniem ziemi. Zaparkowane pojazdy mogą się wówczas lekko poruszać. Wibracje są takie, jak te spowodowane przejazdem ciężkich pojazdów. Dopiero od 4 stopnia wzwyż w skali Richtera skutki trzęsienia ziemi mogą być bardziej odczuwalne przez ludzi powodować poważniejsze zniszczenia budynków.

Według raportu National Geographic Institute (IGN) dotyczącego aktywności sejsmicznej na Wyspach Kanaryjskich w 2022 r. na całym archipelagu lub w ich pobliżu (także w głębi Oceanu Atlantyckiego) notuje się rocznie średnio ponad 3 tys. trzęsień ziemi, które jednak w większości nie są odczuwalne dla ludzi. W 2021 roku zanotowano 1882 takie przypadki na sąsiedniej La Palmie, w związku z procesem poerupcyjnym wulkanu Cumbre Vieja.

Na kanaryjskiej La Palmie ewakuowano ponad 5500 osób, w tym Polaków, którzy polecieli tam między innymi z jednego z polskich biur podróży lub na własną rękę. Nikt nie został ranny.

Na wyspie w czasie wybuchu wulkanu Cumbre Vieja („Stary Szczyt”) przebywało łącznie pół tysiąca turystów, w tym także grupa z Polski.

Wówczas to poważne trzęsienie ziemi pojawiło się na La Palmie 21 września 2021 roku i było odczuwalne na całej wyspie. Intensywne ruchy sejsmiczne, zauważono na znacznej części wyspy o sile 4,1 stopnia na głębokości 10 kilometrów, które zauważyła ludność.

Ponad 400 wstrząsów wystąpiło również w 2022 roku na obszarze między Teneryfą a Gran Canarią, gdzie wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,7 stopnia w skali Richtera, ale pojawiło się na dużej głębokości w oceanie, dlatego nie wyrządziło poważniejszych szkód.

Nasz artykuł także na największym polskim portalu Wirtualna Polska:

https://turystyka.wp.pl/s/nakanarach-pl/trzesienie-ziemi-na-wakacyjnej-wyspie-w-europie-budynkami-wstrzasaly-wibracje-7069889591913408a

Foto: IGN