ODBUDOWA LASU

Aktualności

TENERYFA: Prezydent Tenetyfy Rosa Dávila wskazuje, że celem jest jak najszybsze przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach dotkniętych pożarem w Parku Narodowym Teide, głównie kanaryjskich lasów sosnowych i zarośli szczytowych.

Wyspiarska korporacja realizuje kompleksowy plan renaturyzacji z łącznym budżetem 11 milionów euro, który umożliwi odtworzenie mas leśnych Parku Narodowego Teide.

Władze Teneryfy zatwierdziły zlecenie spółce publicznej Gesplan na wykonanie prac renaturyzacyjnych lasów na terenie Parku Narodowego Teide, dotkniętych wielkim pożarem w 2023 r. Okres realizacji pierwszego etapu tej inwestycji na ponad 1235 hektarach wynosi 9 miesięcy.

Foto: Cabildo de Tenerife

Szefowa Cabildo de Teneryfe, Rosa Dávila, podkreśla znaczenie tego działania dla złagodzenia szkód w tak cennym środowisku naturalnym:

– Naszym celem jest jak najszybsze przywrócenie równowagi ekologicznej Teide i powstrzymanie degradacji gleby dotkniętych pożarem. Z tego powodu przeznaczyliśmy 11 milionów euro na kompleksowy plan restytucji, który będzie trwał przez następne trzy lata i umożliwi odtworzenie mas leśnych Parku Narodowego Teide i korony lasu.

Podobnie Dávila wskazuje, że „przywrócenie lasów sosnowych i ponowne zasiedlenie rodzimych gatunków nie tylko pomoże odzyskać to, co zostało zniszczone, ale także wzmocni całe środowisko, ponieważ pracujemy z długoterminową wizją i ideą zapobiegania i we wszystkim, jeśli zasięg jakiegokolwiek pożaru zostanie zatrzymany”.

W nadchodzących miesiącach planowane są prace mające na celu likwidację spalonych okazów sosny kanaryjskiej, wykarczowanie dotkniętych krzaków i budowę faszyn z materiału pochodzącego z pożaru, aby zapobiec erozji gleby na zboczach . Podobnie, pozostałości roślinne zostaną poddane obróbce, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych pożarów. Warto dodać, że sosna kanaryjska jest ciekawym gatunkiem, ponieważ ma pewne cechy, które czynią ją wyjątkową i silną. Jedną z nich jest odporność na ogień , dlatego szczyty archipelagu wciąż porośnięte są roślinnością.Ze względu na grubość kory, a także zdolność pnia do rozkwitu, który „odradza się ponownie, nawet gdy stracił wszystkie liście i gałęzie”. Dlatego może przetrwać poważne pożary.

– Środki te są niezbędne, aby powstrzymać utratę gleby i zagwarantować odnowę ekosystemu, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się nowych ognisk w przypadku niesprzyjających warunków – dodała Dávila.

Rada Teneryfy zatwierdziła też kolejny projekt renowacji zarośli szczytowych, który również wykona Gesplan, na kwotę przekraczającą milion euro, oraz odzyskania cedru w Parku Narodowym Teide , z inwestycją o wartości 1,1 mln euro Mowa tu o przestrzeni, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którą należy chronić, a działania te mają na celu odbudowę ekosystemów zniszczonych przez pożar – informują władze Teneryfy.

Jak informowaliśmy na portalu NaKanarach.pl latem 2023 roku w rejonie wulkanu Teide spłonęło aż 15 tys. hektarów lasów, a pożar miał ok. 90 km obwodu. Wówczas ewakuowano 13 tys. osób na północy tego rejonu.

To największy w historii tej kanaryjskiej wyspy obszar zajęty przez ogień – informowała lokalna obrona cywilna. Pogorzelisko stanowi ponad połowę obszaru leśnego Teneryfy.

Foto: Cabildo de Tenerife, Archiwum – Facebook/Bomberos de Tenerife