TENERYFA: Słynna mumia z Teneryfy, pokazywana także na prestiżowych wystawach światowych, nie jest już dostępna dla zwiedzających muzeum, co wywołało spore oburzenie wśród mieszkańców archipelagu kanaryjskiego.
Dotychczas mumia, znana również jako mumia z Erques – od nazwy wąwozu na południu wyspy, gdzie została odnaleziona 262 lata temu, była jednym z głównych eksponatów muzeum. Pierwotni mieszkańcy Wysp kanaryjskich tzw. Guanczowie również zabezpieczali ciała zmarłych techniką znaną ze starożytnego Egiptu.
Jedną kontrowersyjną decyzją Ministerstwa Kultury Hiszpanii usunięto niedawno słynną w tym kraju mumię Guanche z Teneryfy z wystawy w Narodowym Muzeum Archeologicznym (MAN) w Madrycie. Eksponat przeniesiono do magazynu. Działania podjęto w celu zachowania godności szczątków, zgodnie z nowo przyjętą „Kartą zobowiązań dotyczącą etycznego traktowania szczątków ludzkich”. Dokument opracowany przez resort kierowany przez Ernesta Urtasuna musi być stosowany we wszystkich 16 muzeach państwowych w Hiszpanii. Karta ta jest zgodna z wytycznymi Kodeksu Etycznego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i została opublikowana na stronach internetowych każdego muzeum.
Jednak decyzja ministra kultury wywołała oburzenie wśród władz Wysp Kanaryjskich, które od lat 70 ubiegłego stulecia domagają się od rządu centralnego zwrotu cennego zabytku.
Prezydent Rady Wyspy Teneryfy (Cabildo de Tenerife), Rosa Dávila określiła usunięcie mumii z wystawy jako „obrazę dla wszystkich mieszkańców Wysp Kanaryjskich” i „niedopuszczalny” los dla „symbolu kultury aborygeńskiej Wysp Kanaryjskich o nieocenionej wartości historycznej i kulturowej”.
Mumia z Teneryfy została wybrana na prezent dla króla Karola III. Trafiła do Madrytu w 1764 roku i była przekazywana od instytucji do instytucji, pojawiając się nawet na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku, aż w końcu trafiła do Narodowego Muzeum Antropologii w stolicy Hiszpanii w latach 70. XX wieku.
Foto: Facebook/Asociación Patrimonial Tegüico