KOLEJNE PROTESTY NA KANARACH

Aktualności

TENERYFA/GRAN CANARIA: Kolejne protesty zorganizowano na największych wyspach rajskiego archipelagu. Tym razem jeden z nich, dotyczący nadmiaru turystów odbył się na terenie licznie odwiedzanego Parku Narodowego Teide na Teneryfie, drugi w stolicy Gran Canarii z powodu militaryzacji archipelagu.

Demonstracja w pobliżu najwyższego szczytu w Hiszpanii – Teide (3718 m n.p.m., wysokość od dna morza to około 7500 metrów) została opóźniona – jak określili organizatorzy – przez „blokadę instytucjonalną”.

Rada Teneryfy zwróciła się na początku czerwca do Delegatury Rządu na Wyspach Kanaryjskich o niedopuszczenie do zgromadzenia mieszkańców zwołanego na Teide. Protest dotyczy zarządzania i przeludnienia Parku Narodowego.

  • Teide nie jest miejscem na demonstracje ani sceną dla ideologicznych bitew – oświadczyła przewodnicząca Rady Teneryfy (Cabildo de Tenerife) Rosa Dávila.

Protestujący przyznali, że ich celem było „obejście prób blokady” władz wyspy, aby uniemożliwić im podnoszenie świadomości na temat rosnącej kwestii przeludnienia w Parku Narodowym Teide. Zgodnie z nowymi regulacjami wprowadzonymi pod koniec 2024 r., każdego dnia 300 osób może obecnie wejść na szczyt w trzech przedziałach czasowych w godzinach: od 9 do 16, od 16 do północy i od północy do godz. 9. Trasa parku narodowego jest obecnie patrolowana 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Turyści muszą zarejestrować się za pośrednictwem aplikacji Tenerife ON. Te zmiany nie zadowoliły jednak protestujących ekologów.

  • Jesteśmy tutaj na Teide, mimo że władze zakazały demonstracji. Przybyliśmy w małych grupach, aby ominąć próby uciszenia nas przez instytucje, ale jak dotąd osiągnęły one odwrotny skutek. Udało nam się zwrócić uwagę na sytuację na Teide, która odzwierciedla szerszy kryzys we wszystkich obszarach chronionych Wysp Kanaryjskich – stwierdziła grupa protestujących w komunikacie udostępnionym mediom.

Protestujący skrytykowali działania przewodniczącej Rady Teneryfy, Rosy Dávili, która była przeciwna protestowi ze względu na fakt, że park jest chronionym obszarem przyrodniczym.

Wśród postulatów protestujących nalazły się m.in. działalność nielicencjonowanych przewodników i wycieczek, przejazd „tysięcy quadów”, turyści poruszający się poza wyznaczonymi szlakami, pojazdy zaparkowane na rodzimej florze, nieautoryzowany dostęp do szczytu, brak wystarczającej liczby strażników środowiskowych, nieograniczony wjazd turystów i nielegalne biwaki oraz imprezy sportowe.

Demonstracja, choć niewielka pod względem liczebności, ożywiła debatę na temat obciążeń, jakie turystyka i działalność komercyjna wywierają na środowisko naturalne Wysp Kanaryjskich.

Foto: Facebook/Canarias tiene un Límite 2025 

Tymczasem ponad 400 osób reprezentujących pięćdziesiąt różnych organizacji na Wyspach Kanaryjskich wyraziło stanowczy sprzeciw wobec obchodów Dnia Sił Zbrojnych na archipelagu w dniu 7 czerwca 2025 r. Manifest został podpisany przez grupy sąsiedzkie, kulturalne, feministyczne, antymilitarystyczne, antyrasistowskie, środowiskowe, a także organizacje działające na rzecz solidarności międzynarodowej, sprawiedliwości społecznej oraz suwerenności żywnościowej, jak również spółdzielnie, partie polityczne i związki zawodowe. 5 czerwca odbyła się pokojowa demonstracja w stolicy Gran Canarii – Las Palmas.

https://canariasporlapaz.blogspot.com/2025/06/activistas-antimilitaristas-denunciamos.html?fbclid=IwY2xjawKzkpNleHRuA2FlbQIxMAABHqkHZM67l7cyEHZ5avVbUeldLkP5miuE5BWBNDocz1EzvZAVsLT1SxuahpvY_aem_7vDmHfZrgVJpBsUUFw3hFg

W manifeście protestujący wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec „militaryzmu, zbrojeń i procesów wojennych”. Szczególny nacisk kładą na przeciwstawienie się wykorzystywaniu archipelagu jako platformy logistycznej do prowadzenia działań wojskowych przeciwko innym narodom.

  • Nie świętujemy wydatków wojskowych, ani zanieczyszczenia i niszczenia naszego środowiska – czytamy w manifeście.

Sygnatariusze domagają się nadania Wyspom Kanaryjskim statusu neutralności i przekształcenia ich w platformę pokoju i solidarności między narodami.

Uroczystości odbyły się 7 czerwca w Santa Cruz de Tenerife. W paradzie wojskowej wzięło udział 3266 żołnierzy reprezentujących różne formacje: armię, marynarkę wojenną, siły powietrzne i kosmiczne, wojskową jednostkę ratunkową, straż królewską oraz straż cywilną. Wydarzeniu przewodniczył król i królowa Hiszpanii.

Archipelag jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Na Gran Canarii zlokalizowana jest baza wojskowa z samolotami F-18.

Foto: Facebook/Canarias tiene un Límite 2025, Facebook/Coordinadora El Rincón – Ecologistas en Acción