Wyspy Kanaryjskie, pomimo że są w Unii Europejskiej, to na tym obszarze działa Specjalna Strefa Kanaryjska, w której obowiązuje niski podatek VAT (IGIC) zwykle w wysokości 7% (lub stawka preferencyjna w wysokości 3%), są tu też strefy wolnocłowe.
Wyspy Kanaryjskie należą do unii celnej, ale nie podlegają unijnym przepisom o ujednoliceniu podatków – tam również nie ma podatku VAT. Oznacza to, że powrót na Półwysep Iberyjski związany będzie z kontrolą dokumentów oraz być może kontrolą celną.
Co do zakupów to istnieje zasada, że im lepszy produkt, tym bardziej opłaca się go kupić. Tańszy niż w Polsce może być np. sprzęt elektroniczny, markowe perfumy i biżuteria.
Na Wyspach Kanaryjskich warto też kupić w niższej cenie (w przybliżeniu wg. stanu: Lato 2022):
- Kremy z aloesu – 1,5 euro (Spar, HiperDino, Shanghai San Fernando)
- Ronmiel (produkowany na Kanarach rum z dodatkiem miodu) – 4 euro (Cordillo)
- Wódka Kievir 1 litr – 5,7 euro (Mercadona)
- Piwo kanaryjskie (330 ml) – 0,30 euro (Mercadona)
- Wino hiszpańskie (750 ml) od 0,99 euro (Lidl)
- Papierosy kanaryjskie ok. 1,7 euro
- Cygara produkowane na La Palmie – ok. 8 euro
- Cuchillos Canarios to słynne noże produkowane na Gran Canarii i sąsiednich wyspach. Te noże o charakterystycznym kształcie i o wysokiej jakości wykonania z pięknymi zdobieniami kosztują ok. 200 euro.
- Mojo to tradycyjny sos z Wysp Kanaryjskich przygotowywany z oliwy z oliwek, papryki, czosnku z dodatkiem przypraw. Najpopularniejszy – ostrzejszy i mocno paprykowy to sos czerwony (mojo rojo) i łagodniejszy sos zielony (mojo verde). Sos nadaje się do mięs, ryb i owoców morza.
- Miód produkowany na Wyspach Kanaryjskich uznawany jest za wyjątkowy, ponieważ pszczoły zbierają tu nektar z endemicznych roślin kanaryjskich, w tym z daktylowca i eukaliptusa. Popularny jest też miód palmowy pochodzący z wyspy La Gomera. Co ciekawe nie produkują go pszczoły. Słodki sok pochodzi z palmy daktylowej, następnie wysuszony na słońcu przybiera ciemny kolor i jest zbierany do słoiczków.
- Dżemy – dość powszechne są wytwarzane z pomarańczy, marakuji, kaktusa, eukaliptusa i ananasa.
- Wina produkowane na Kanarach mają opinię wyjątkowych ze względu na specyficzną odmianę winogron dojrzewających w specjalnych warunkach. Małmazja to wino ciemne i słodkie, popularną odmianą winogron na Wyspach Kanaryjskich są też Palomino i produkowane z nich wina Listan Blanco, ale też Marmajuelo, Listán Negro i Negramoll.
- CO MOŻNA PRZYWIEŹĆ Z WYSP KANARYJSKICH BEZ CŁA?
Osoby, które przyjeżdżają do UE z kraju spoza UE, mogą przywieźć ze sobą towary zwolnione z podatku VAT i akcyzy w ilościach określonych poniżej i pod warunkiem, że nie są one przeznaczone na sprzedaż. Te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, gdzie nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy.
Napoje alkoholowe i tytoń:
- 4 litry wina niemusującego
- 16 litrów piwa.
- łącznie 1 litr wyrobów spirytusowych o obj. alkoholu powyżej 22 proc. lub 1 litr alkoholu etylowego nieskażonego o obj. alkoholu wynoszącej 80 proc. (lub więcej) lub 2 litry wina alkoholizowanego lub wina musującego.
Dorosła osoba może przywieźć z Wysp Kanaryjskich nie więcej niż 1 karton papierosów (200 szt. ), 100 szt. cygaretek, 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu.
Można dowolnie łączyć te wyroby tytoniowe, ale nie można przekroczyć łącznego limitu. Na przykład 50 sztuk cygaretek i 25 sztuk cygar stanowi łączną wysokość przydziału.
Osoby poniżej 17. roku życia nie mają prawa do bezcłowego przywozu wyrobów tytoniowych i alkoholowych.
Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości 10 000 EUR (lub większej) należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym.