REKORDOWE ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA, ZAWIESZONE LOTY I ZAMKNIĘTE SZKOŁY

Wulkany

Od początku listopada 2021 r. wulkan na kanaryjskiej La Palmie w ciągu ostatnich godzin wyemitował do atmosfery najwięcej lawy i popiołu, co bardzo mocno pogorszyło jakość powietrza i zwiększyło przepływ lawy, która grozi odcięciem jednej z dwóch drogi dojazdowych do Puerto Naos, w Los Llanos de Aridane. Linia lotnicza Binter zawiesiła loty na La Palmę. Problemy mogą też wystąpić na Teneryfie, La Gomerze i El Hierro.

Linia lotnicza Binter informuje, że loty na wyspę przeżywającą niespotykane od wielu lat oblężenie przez turystów zostały zawieszone co najmniej do 2 listopada do godz. 13. Przestój ma być utrzymany do czasu poprawy warunków atmosferycznych i umożliwienia latania, gwarantując bezpieczeństwo. Linia lotnicza prosi swoich klientów o sprawdzenie statusu lotu przed udaniem się na lotnisko.

Carmen López, szefowa sieci Volcanic Surveillance National Geographic Institute (IGN) po spotkaniu z wulkanologami z Pevolca ostrzegła, że emisja popiołu i prognoza wiatrów na noc z tego poniedziałku i na wtorek mogą też występować problemy na lotnisku na sąsiedniej La Gomerze. 

Tymczasem w związku z licznym napływem turystów Urząd na La Palmie uruchomił specjalne 8 bezpłatnych autobusów wahadłowych, dzięki którym można dojechać do miejsc, z których bezpiecznie można oglądać erupcję wulkanu.

Autobus turystyczny dowożący turystów pod wulkan. Foto: Twitter/Pevolca

1 listopada niektóre cmentarze na La Palmie były zamknięte i mieszkańcy nie mogli odwiedzić grobów swoich bliskich, ponieważ niektóre nekropolie są zasypane popiołem.

Problemy występują też w szkołach zlokalizowanych w pobliżu wybuchającego wulkanu. Ministerstwo Edukacji, Uniwersytetów, Kultury i Sportu rządu Wysp Kanaryjskich poinformowało, że zajęcia bezpośrednie w szkołach w pięciu gminach La Palma są zawieszone do odwołania z powodu wysokiego poziomu popiołu. W zamian za to wprowadzono zajęcia online w gminach El Paso, Los Llanos de Aridane, Tazacorte, Tijarafe i Puntagorda.

Wulkanolodzy w związku z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza zalecają stosowanie maski z filtrem FPP2 i okularów ochronnych.

Jak obserwują wulkanolodzy sejsmiczność Cumbre Vieja nieznacznie spadła na dużych głębokościach i pozostaje stabilna na średnich głębokościach. W ciągu doby Narodowy Instytut Geografii (IGN) ​​zarejestrował około 150 trzęsień ziemi na La Palmie, przekraczając liczbę zarejestrowaną w ciągu poprzednich dwóch dni, w których każdego dnia wykrywano sto trzęsień ziemi. Największe dotychczasowe wstrząsy wynosiły na przełomie października i listopada 2021 roku z siłą 5,0 w skali Richtera, co było odczuwalne także na sąsiednich wyspach, położonych najbliżej La Palmy.

Urząd na La Palmie poinformował, że kolejne 454 osoby spośród ewakuowanych jest zakwaterowanych w obiektach turystycznych i ośrodkach opieki społecznej. W tym 384 przebywa w hotelu Princess w Fuencaliente, 70 w hotelu Valle de Aridane i 44 osoby na utrzymaniu w ośrodkach opieki społecznej na wyspie.

AKTUALIZACJA 3.11.2021:

Według prognoz na 3 listopada 2021 roku możliwe są przeważające wiatry z południa i południowego wschodu, co może utrudnić operacje lotnicze na środkowych wyspach archipelagu, czyli na lotniskach La Palma, El Hierro, La Gomera i Teneryfa – informują przedstawiciele Planu Wulkanicznego Wysp Kanaryjskich (Pevolca). 2 listopada 2021 r. w godzinach południowych problemy związane z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza przez wybuchający wulkan na La Palmie były odczuwalne na lotnisku Tenerife North, gdzie przewoźnicy Vueling i Iberia odwołały loty, a osiem z nich z półwyspu przekierowano na lotnisko Teneryfa Południowa. Kanaryjska linia lotnicza Binter zapowiedziała że również 3 listopada utrzyma zawieszenie lotów na La Palmę. Dzień wcześniej odwołano dwa loty pomiędzy Teneryfą a La Gomerą.

Foto: Twitter/Involcan oraz Pevolca