LOTERIA ZACZĘŁA OKRES ŚWIĄTECZNY

Aktualności Obyczaje

Dla wielu Hiszpanów święta zaczynają się nieoficjalnie od… narodowej loterii świątecznej. Co roku 22 grudnia odbywa się wielkie wydarzenie transmitowane na żywo w wielu telewizjach, stacjach radiowych i na portalach internetowych. Oficjalna nazwa to El Sorteo Extraordinario de Navidad lub Lotería de Navidad. Jednak wielu mieszkańców używa potocznej nazwy El Gordo, co w tłumaczeniu znaczy „tłusty”.

Jeden kupon loterii El Gordo kosztuje ok. 200 €. Na każdym z nich znajduje się dziesięć pięciocyfrowych numerów, dlatego trzeba drukować każdy kupon w kilku seriach. Ze względu na wysoką cenę pojedynczego kuponu, można kupić także tzw. décimos, czyli jeden numer z kuponu za 20 euro. W tym przypadku zwycięzca dostanie 10% nagrody. Według wyliczeń dziennika Canarias7, każdy z mieszkańców Wysp Kanaryjskich na zakup losów wyda 41 euro.

Wielu Hiszpanów oczekuje na wyniki przed kolekturami sprzedającymi losy w tej loterii, a zwycięzcy świętują to na ulicach otwierając i oblewając się szampanem. Nic dziwnego, bo nagroda główna wynosi 4 miliony euro, a łączna pula nagród wynosi niebotyczną kwotę liczoną w miliardach: 2 240 000 000 €.

Publiczne losowanie w loterii świątecznej odbywa się co roku 22 grudnia w Teatrze w Madrycie. Trwa kilka godzin. Zgodnie z tradycją kule losowane są z dwóch maszyn przez dzieci zawsze z tej samej szkoły San Ildefonso, które następnie wyśpiewują wyniki i wartość nagród. Dzieci przygotowują się do tego ważnego wydarzenia przez cały rok. Przez wiele lat zaszczyt odczytywania wyników loterii świątecznej przypadał wyłącznie chłopcom, obecnie losowanie odbywa się w parach, w których mogą uczestniczyć także dziewczynki.

Loteria narodowa stała się jednym z najważniejszych wydarzeniem w tym kraju. Zwyczajowo przyjęło się, że to właśnie Loteria El Gordo rozpoczyna okres świąteczny w katolickiej Hiszpanii.

Odbywa się od 1812 roku i jest drugą na świecie najdłużej istniejącą loterią.

Zobacz VIDEO:

Foto: Facebook/loteriasyapuestas.es